Doğduğumuz andan itibaren öğrenmeye başlıyoruz hayatı. Algılarımız ise gün geçtikçe gelişip artıyor. Yani her geçen gün kendimize birşeyler katarak gelişiyoruz. Daha sonra ilgi alanlarımızı, kendimizi keşfediyoruz. Peki kaçımız kendi istediği işe sahip olabiliyor? İnanın bir çoğumuz mutlu olacağını düşündüğü mesleğin yakınından bile geçemiyor. Ve kaderine razı gelmekten başka bir yolu olmadığı düşüncesine kapılıyor.

Her küçük çocuğun karşılaştığı ” Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna küçükken ne cevaplar verdik? Kimimiz pilot, öğretmen, doktor, mühendis, polis dedik. Daha nice meslekler de sıralanabilir durumda. O yaşlarda imrendiğimiz meslekler sadece hayal olarak kaldı. Sahip olsaydık severek yaparmıydık oda büyük bir bilinmezlik.

Gelgelelim asıl sorun eğitim sistemimiz. Resmi, müziği, matematiği veya bilimi seven de Edebiyat dersi almakta, Edebiyatı sevende. Hepimizin farklı yetenekleri varken bizi aynı kategorilerde sınıflandırıyorlar. Şarkı söylemek için üçgenin iç açılarını, bitkinin nasıl fotosentez yaptığını öğrenmek şart mıdır? Geometriyi seviyorsak, şiirlerin aruz ölçüsü nerede işe yarayacak?

Belirli sınavalar var eğer ilginiz, yetenekleriniz doğrultusundaysa. Mesela Güzel Sanatlar Fakültesinde okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Ama Türkçeden, matematikten sorumlusunuz. İlk olarak LGS’ye girmeniz şart.

Fizik mi okumak istiyorsunuz ?

– Tabii siz LYS sınavına bir girin, fizikle alakalı olmayan sorulardan güzel netler çıkarın. Önce bir hakedin fiziği.

Tiyato mu?

-Olur LYS’de matematik çok net getiriyor. Matematik çalışın.

O sınava girenler istemedikleri bir okulda sırf okumak için okudu. Ya kazanamadı istediği bölümü ya da ailesinin istediği bir bölümü okudu. Şöyle iş imkanı yüksek, sektörü ölmeyecek bir iş. Tabii ki ailesinin gururu. Ama kendi benliğini sisteme kurban etmiş bir kuzudan pek bir farkı yok.

Sonuç olarak; işlerini sevmeyerek çalışan kişiler, severek çalışacak kişilerin işlerini yapmakta. Bu nedenle ‘Ne iş olursa yaparım.’ vasıfsızlığından kurtulamayacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + seventeen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.