80 Bin Emekliye Yeni İkramiye Düzenlemesi

80 Bin Emekliye Yeni İkramiye Düzenlemesi

80 bin emekliye ikramiyelerde yeni düzenleme geliyor. 30 yıldan fazla memurluk yapmış 30 yıl üzerinden ikramiye alan emeklilere yeni düzenleme geldi. 3 milyar lira ikramiye ödemesi yapılacak olan 80 bin emekliye müjde.

Anayasa Mahkemesi’nin 7 Ocak 2015’te yayınladığı Resmi Gazetede 30 yıldan fazla hizmette bulunan emeklilere 30 yıl üzerinden verilen ikramiyelere kaldırılma kararı alınmıştı. Bu kararla beraber ikramiye alan emekliler tepkilerini SGK’ya dava açarak gösterdiler. Hükümet bu konuyla ilgili görüşmelerini tamamlamış olup, torba yasasıyla önümüzdeki günlerde Resmi Gazetede yayınlanacaktır. Çıkarılacak olan yasa da mağdur olan emekliye ikramiyeleri ödenecek.

30 yıldan fazla hizmette bulunan emekliye, 30 yıl üzerinden verilen emekli ikramiyesi çıkacak olan torba yasasında yaklaşık 80 bin emekliye verilecek olduğunu ve yaklaşık 3 milyar Türk Lirası tutarında olduğu belirlendi. 80 bin emeklinin alacak olduğu emekli ikramiyesinde, kişi başı 500 Türk Lirası ile 10.000 Türk Lirası arasında ödeme yapılacağı belirlendi.

Ödenecek olan emekli ikramiyesi kişiden kişiye değişecek olup, emekliye zamlı aylık şeklinde yansıtılacaktır. İkramiye ödenecek olan emeklilere, ikramiye farkının değişmesi; makam ve görev tazminatının olup olmadığına, memurun hangi tarihlerde ne zaman emekli olduğuna, kademe ve derecesine bakılarak belirlenecektir.

İkramiyelerini alacak olan mağdur emeklilerin hiçbir şekilde başvuru yapmasına gerek yok. İkramiyeler aylık alınan emekli maaşına zamlı aylık şeklinde yansıtılacaktır. İkramiye alacak emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden mağdur emeklinin hak sahiplerine ödeme yapılacak.

 

 

emekli ikramiyesi emekli emekli aylığı ikramiye ödemesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
QNB Finansbank’tan Bahara Özel Faiz Oranı İle İhtiyaç Kredisi
QNB Finansbank’tan Bahara Özel Faiz Oranı İle İhtiyaç Kredisi