BSMV Nedir?

BSMV Nedir?

Bankacılık hizmetlerinden yararlanılması halinde banklar müşterilerinden BSMV ücreti talep eder. BSMV nedir? BSMV hangi işlemlerde Talep edilir?

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Nedir?

Bankacılık işlemleri de vergiye tabidir. Bankacılık işlemleri sonucunda ortaya çıkan BSMV vergisi bankalar tarafından tüketiciden tahsile edilir ve devlete ödenir. Banka Sigorta Muameleleri Vergisinde bankalar sadece aracıdır ve bir çıkarları yoktur.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Merkez Bankası talimatıyla bankalar tarafınca alınır. BSMV bankaların kişilerle, diğer bankalarla veya şirketlerle yaptığı işlemlerden doğan lehine ücretlerin vergilendirmesidir. Bu vergilendirmeyi bankalar karşı tarafa yüklemektedir.

Banka Sigorta Muameleleri Vergisi Oranı Ne Kadardır?

BSMV oranı Banka Kurulu tarafından belirlenir. Hali hazırda Banka Kurulu tarafından belirlenen BSMV oranı yüzde 5’dir. Örneğin 50 TL’lik bir EFT işlemi yapılması halinden 50 TL ’linin %5 oranında yani 2,5 TL kadar BSMV vergisi ödenir. Banklardan kredi kullanılması durumdan da BSMV vergisi ödenir. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi BSMV oranı %5 iken konut kredisi BSMV kapsamı dışındadır. Yani konut kredisi kullananlar BSMV ödemezler.

Hangi Bankacılık İşlemleri Banka Sigorta Muameleleri Vergisine Tabidir?

  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı fark etmeksizin yapılan EFT işleminden %5 oranında BSMV vergisi alınır.
  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı fark etmeksizin yapılan tüm havale işlemleri %5 oranında Banka Sigorta Muameleleri Vergisine tabidir. 
  • Şube, çağrı merkezi, ATM ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan yurtdışı transfer işlemlerinden %5 oranında BSMV tahsil edilir.
  • Kredili mevduat hesabı kullanılması halinden ödenecek faiz tutarının %5 kadar Banka Sigorta Muameleleri Vergisi tahsil edilir
  • Kredi kartı gecikme faizi üzerinden BSMV vergisi tahsil edilir.
  • Kredi kartı kart ücretleri üzerinden BSMV vergisi tahsil edilir.
  • Bankalar tarafınca erken ödenen krediden erken kapama ücreti alınırsa BSMV ücreti tahsil edilir.
BSMV Banka Sigorta Muameleleri Vergisi BSMV nedir BSMV oranı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
Halkbank Borç Transferi Dost İhtiyaç Kredisi
Halkbank Borç Transferi Dost İhtiyaç Kredisi