Aralık’ta Fiyatlar Arttı

İTO tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık ayı perakende ve toptan satış fiyatlarında artış yaşandı. Perakende fiyatlarda yüzde 1,71 artış görülürken toptan fiyatlarda ise yüzde 1,77 artış oldu.

Aralık’ta Fiyatlar Arttı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ‘nın verilerine göre, Aralık 2016’da Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 8,13’e yükselirken Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yıllık ortalaması ise yüzde 5,87 yükseliş gösterdi.

Toptan ve Perakendede Artış

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yapılan açıklamaya göre, Aralık ayında bir önceki ya göre perakende ve toptan satış fiyatlarında artış yaşandı. Perakende fiyatlarda yüzde 1,71 artış görülürken toptan fiyatlarda yüzde 1,77 artış oldu.

İTO’dan yapılan açıklamaya göre söz konusu veriler yıllık olarak ele alındığında perakende fiyatlarda yüzde 9,12, toptan fiyatlarda ise yüzde 10,88 artış yaşandı.

Sektöre Göre Değişiklik

Aralık ayı artışları gözlemlendiğinde, bir önceki aya kıyasla gıdada yüzde 3,02, ev eşyasında yüzde 0,99, kültür, eğitim ve eğlencede yüzde 0,33, konutta yüzde 0,85, ulaştırma ve haberleşmede yüzde1,68, sağlık ve kişisel bakımda ise yüzde 0,23 artış yaşandığı görülüyor.

Aynı ay için toptan satış oranları gözlemlendiğinde ise işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 3,23, gıda maddeleri grubunda yüzde 1,93, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 2,66, kimyevi maddelerde ise yüzde 1,48 artış olduğu görüldü. İnşaat malzemeleri grubunda yüzde 1,13 düşüş, madenler gurubunda ise yüzde 1,37 düşüş görüldü. Aralık ayında mensucat grubunda ise herhangi bir fiyat farklılığı yaşanmadı.

İstanbul Ticaret Odası Perakende fiyatlarda yüzde 1 71 artış görülürken toptan fiyatlarda yüzde 1 77 artış oldu. İTO Aralık ayı artışları gözlemlendiğinde bir önceki aya kıyasla gıdada yüzde 3 02 ev eşyasında yüzde 0 99
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatifbank’tan Teminatsız İhtiyaç Kredisi
Alternatifbank’tan Teminatsız İhtiyaç Kredisi
Akbank Türkiye Genelinde Personel Alımı Yapacak
Akbank Türkiye Genelinde Personel Alımı Yapacak