Zeybekçi: Türk Lirası’nın Negatif Ayrışmasının Bitmemesi İçin Gerekçe Yok

Zeybekçi: Türk Lirası’nın Negatif Ayrışmasının Bitmemesi İçin Gerekçe Yok

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin borçları göz önünde bulundurulduğunda yerine getiremeyeceği sorumluluğu olmadığının altını çizerken, TL’nin negatif ayrışmasının önümüzdeki günlerde normal seyrine döneceğini söyledi. Zeybekçi yakın zamanda bu spekülatif hareketliliğin biteceğinin bilgisini verdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptığı açıklamada dövizde yaşanan hareketlilik ile ilgili bilgiler verdi. Zeybekçi, ‘’ TL’nin negatif ayrışmasının bitmemesi için hiçbir gerekçe yok, kısa süre içerisinde bu spekülatif hareketlilik sona erecek’’ dedi.

Merkez Bankası’nın Eli Kolu Bağlı Değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamasında, ‘’ Merkez Bankası’nın elinde çok fazla enstrüman var.  Bu yüzden Merkez Bankası’ndan birilerinin istediği yaklaşım, döviz satarak piyasaya müdahale etmesi oluyor, bu çok yanlış bir yaklaşım. Başka enstrümanlar da vardır ve çok güçlü bir şekilde bunların gereğini yapabilecek durumdadır. Kesinlikle Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı değildir. Piyasalardaki hareketleri inceleyince kurdaki hareketin spekülatif olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin kısa vadeli borçları, kamu borçları göz önünde bulundurulunca yerine getiremeyeceği hiçbir sorumluluk yok. Önümüzdeki günlerde spekülatif hareketlerden ümit kesilecek ve TL normal seyrine dönecek. TL’nin negatif ayrışmasının sona ermemesi için hiçbir neden yok’ ’dedi.

Bakan Nihat Zeybekçi, ‘’ Yakın zamanda bu dalgalanma ve spekülatif hareketlerden ümit kesilecek ve Türk Lirası normal seyrine dönecektir. Türk Lirası’nın negatif ayrışması biter, çünkü bitmemesi için hiçbir neden yok’’ dedi.

Ekonomi Bakanı spekülatif hareketlilik Merkez Bankası kamu borçları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
HSBC'den 120 Ay Vadeli Konut Kredisi
Halkbank Borç Transferi Dost İhtiyaç Kredisi
Halkbank Borç Transferi Dost İhtiyaç Kredisi