Rize – Artvin Deniz Havalimanı Temelleri Nisan Ayında Atılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ihale sonuçlarının yakın zamanda açıklanacağını ve nisan ayında deniz dolgulu ikinci havalimanının temellerinin atılacağının müjdesini verdi.

Rize – Artvin Deniz Havalimanı Temelleri Nisan Ayında Atılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, ‘’ Türkiye’nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemi ile inşa edilen havalimanı Rize – Artvin olacak’’ dedi.

Nisan Ayına Kadar Temeller Atılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan deniz üzerine dolgu yöntemi ile yapılacak havalimanı için mali tekliflerin alındığını belirterek, ‘’ Deniz üzerine dolgu yöntemi ile yapılacak olan Rize – Artvin Havalimanı projesinin Türkiye’nin dev yatırımlarından olacak. 10 ila 15 gün içerisinde havalimanının altyapı ihalesini kimin kazandığını açıklayacağız. Havalimanı 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek şekilde inşa edilecek. 2022 yılına kadar tamamlanmasını planlıyoruz. İhaleye 5 firma katıldı. Nisan ayına kadar havalimanının temellerini atmayı planlıyoruz’’ dedi.

Üst Yapı Projeleri de Başladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan açıklamasının devamında, ‘’ Rize –Artvin Havalimanı Projesi, uzun yıllardır bölgenin hep gündeminde bulunuyor. Bölge halkı bu projeyi dört gözle bekliyor. Havalimanını 2022 yılına kadar tamamlayarak bölge halkının bu özlemini gidermeyi planlıyoruz.  Proje Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı konulabilmesi için çok büyük hassasiyet ile tamamlanacak. Denize 85 milyon tonun üzerinde taş dolgu yapılması planlanıyor. Bu yüzden proje oldukça meşakkatli. Altyapı projeleri devam ederken üst yapı projelerine de yakın zamanda başlaması planlanıyor. Bu kapsamda şimdiden terminal binası ve diğer üst yapı tesislerinin uygulama projeleri için ihale hazırlık çalışmalarında son aşamalara gelindi. Terminalin yaklaşık olarak 20 bin metrekare kapalı alanı olması planlanıyor. 3 milyona yakın yolcuya hizmet verilmesi planlanıyor. Eğer konu insana hizmetse önümüzde hiçbir şey duramaz’’dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Deniz üzerine dolgu yöntemi Rize –Artvin Havalimanı Altyapı projeler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alternatifbank’tan Teminatsız İhtiyaç Kredisi
Alternatifbank’tan Teminatsız İhtiyaç Kredisi
Akbank Türkiye Genelinde Personel Alımı Yapacak
Akbank Türkiye Genelinde Personel Alımı Yapacak