Ana SayfaEtiketlerDış ticaret

dış ticaret

İş Bankası’ndan Blockchain Teknolojisi ile Dış Ticarette Bir Adım Daha

Blockchain teknolojisini ile dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası olan İş Bankası, ikinci pilot işlemini gerçekleştirdi. Dış Ticarette İkinci Pilot İşlem Türkiye İş Bankası,...

Rusya’nın Dış Ticaret Fazlası 65,3 Milyar Dolar!

Rusya, dış ticaret fazlası vermeye devam etti. Rusya Federal Gümrük Servisi’nden yapılan açıklamaya göre 4 aylık fazla 65 milyar doları aştı.

TÜİK Rakamları Açıklandı! Ekonomi 20.72 Milyar Dolar Açık Verdi!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından mart ayına dair dış ticaret verileri açıklandı.

Yapı Kredi Üçüncü Defa Türkiye’nin En İyi Bankası Seçildi!

Yapı Kredi Bankası, Euromoney tarafından nakit yönetimi kategorisinde ve dış ticaret finansmanı müşteri araştırması kategorisinde üçüncü kez Türkiye’nin en iyi bankası olarak seçildi.

Sırbistan Merkez Bankası Yabancı Para Yatırımları Arasına TL’yi Alıyor!

Sırbistan Merkez Bankası oldukça ilgi çekici bir karara imza attı. Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, yerel döviz piyasalarında işlem görmekte olan yabancı para birimleri arasında Türk Lirası’nın da dahil edileceğini belirtti.

İhracat Domateste Yüzde 40, Mısırda Yüzde 315 Arttı

2017 yılının ilk çeyreğinde ihracat rekoru kırıldı. Mısır ihracatı yüzde 315 oranında artış göstererek rekora imza atarken, domatesteki ihracat ise yüzde 40 oranında artış gösterdi.

Rusya ile İhracatta Rekor Artış!

Rusya ile düzelen ilişkiler ihracata yansıdı. Yılın ilk çeyreğinde Rusya’ya ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,9 oranında artarak 500 milyon dolara yaklaştı.

TÜİK, Dış Ticaret Endeks Rakamlarını Açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017’nin Şubatına dair dış ticaret gelişmelerini açıkladı.

Mart Ayı Bülteni: 14 Milyar Dolarlık İhracat, 19 Milyar Dolarlık İthalat

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi olmayan dış ticaret rakamları, Mart ayında 14 milyar doların üzerinde ihracat, 19 milyar doların üzerinde ithalat yapıldığını gösterdi.

Dış Ticarette Milli Para Kullanımı Artacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi dış ticarette milli paranın kullanılması konusunda açıklamalarda bulundu. Zeybekçi, Rusya ve İran ile yapılan ticarette TL kullanımı ile ilgili teknik aşamaların olumlu gittiğini belirtti. Yaptığı açıklamalarda Rusya'yla olan ilişkimizin son durumu hakkında bilgi veren Nihat Zeybekçi, yaş sebze ve meyve ticaretinde henüz tüm kotaların kalkmadığını belirtti.

Avrupa Birliği’ne İhracatımız Azaldı, Uzak Doğu’ya Açıldık!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in açıkladığı verilere göre 2016 Ekim ayında Avrupa Birliği ülkelerine yapılan ihracat azaldı, Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracat ise arttı. 2016 Ekim ayında 133 ülkeye yapılan ihracat azalırken, 102 ülkeye yapılan ihracat ise arttı. Ayrıca kilogram bazında ihracat, ocak-eylül döneminde yüzde 4 oranında büyüme sağlamışken, ekim ayında yüzde 3,5 civarında bir düşüş yaşadı.

Dış Ticaret Açığı Alarm Veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu 2016 Eylül ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Dış ticaret açığı yüzde 14,1 oranında arttı ve 4 milyar 362 milyon dolara yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ortak çalışmasıyla oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, 2016 Eylül ayında ihracat, 2015 yılının eylül ayına göre yüzde 5,6 oranında azaldı.