Enerji Kimlik Belgelerinde Erteleme Kararı!

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  2 Mayıs tarihine adar alınması zorunlu kılınan Enerji Kimlik Belgelerinde süre uzatma ihtimallerini de gündeme taşımaya başladı. 

Bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hali hazırda bulunan binalar için Enerji Kimlik Belgesi alımını zorunlu hale getirmişti. Bunun ardından uygulama açısından mağduriyetlerin oluşabileceği ihtimalleri gündeme taşınmaya başladı. Enerji Kimlik Belgesi alımı için 2 Mayıs son tarih olarak ifade edilmişti. Bu durumda çeşitli olumsuz durumların vatandaşları etkilemesini engellemek amacıyla son tarihin biraz daha uzatılması için konular görüşülmeye başlandı. Sürenin uzatılması için hazırlanan tasarının Başbakanlığa gönderildiği ve alınacak olan cevabın beklendiği ifade edildi. 

Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi çıkarma zorunluluğu ev sahiplerini panikletti. Çünkü yapılan açıklama sonrasında kimlik belgesi almayan vatandaşların herhangi bir şekilde evlerini satamayacakları, kiralayamayacakları ve üzerlerinde herhangi bir işlem yapamayacakları belirlendi. Bunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  35 adet firmanın kimlik verimi konusunda yetkilendirildiği açıklandı. Konu hakkında hazırlanan yönetmelik sonrasında durumun Başbakanlığa gönderildiği açıklandı. Sürenin uzatılıp uzatılmayacağı ilerleyen günlerde yapılacak açıklamalar sonrasında gündeme taşınacak. 

Enerji Kimlik Belgesi binaların enerji tüketimini gösterirken bununla birlikte karbon emisyon değerlerini de gösterdiği tespit edildi. Enerjinin etkin bir şekilde kullanılması, herhangi bir şekilde israf edilmemesi, çevreye zarar vermemesi için bir planlamanın yapılmasını sağlayan bu belge mevcut binalar için zorunlu hale getirildi. Ancak bilindiği gibi mantolama ya da ısı sistemleri ile alakalı bir durum olmadığı özellikle belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın