Advert Advert Advert

Turizm Gelirinde Düşüş Yaşandı

Turizm Gelirinde Düşüş Yaşandı
Turizm Gelirinde Düşüş Yaşandı -

Turizm konusunda atılan adımlar durumu düzeltmeye yetmedi. Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre turizm gelirinde yüzde 17,1 oranında azalma görüldü.

2017 yılının ilk çeyreğine dair turizm gelirleri açıklandı. 2016 yılında çok yara alan turizm sektörü için 2017 yılına dair yurt içi ve yurt dışı misafirler için farklı konseptler düzenlenmiş ve erken rezervasyon indirimleri ile turizm gelirinde artış yaşanması içi çalışmalar başlatılmıştı. Ancak yapılan tüm bu çalışmalara rağmen turizm geliri yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre düşüş yaşadı. Yetkililer tarafından açıklanan verilere göre turizm geliri yılın ilk çeyreğinde 2016 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 1,1 oranında azalma yaşadı ve 3 milyar 369 milyon 753 bin dolara geriledi. Elde edilen gelirin (marina hizmet harcamaları ve cep telefonu dolaşım harcamaları hariç) yüzde 71,8’i yabancı ziyaretçilerden elde edilirken, yüzde 28,2’si ise yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşı ziyaretçilerden elde edildi.

Yetkililerin açıkladığı verilere göre, seyahatlerini kişisel ya da paket tur ile organize eden ziyaretçilerin, ilk çeyrekte yaptığı harcamaların 3 milyar 103 milyon 695 bin dolarını kişisel harcamalar oluştururken, 266 milyon 58 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturuyor.

Ziyaretçi Sayısı da Azaldı

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ziyaretçi sayısı yüzde 5,1 oranında azalma yaşayarak 4 milyon 844 bin 761 kişiye düştü. Yabancı ziyaretçilerin kişi başı harcaması 637 dolar seviyesinde iken, yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarının harcaması ise kişi başı ortalama 880 dolar civarı oldu.

Yurt Dışı Ziyareti Arttı

Yılın ilk çeyreğinde yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında arttı ve 1 milyon 897 bin 554 kişiye ulaştı.

paket tur harcamaları turizm geliri turizm sektörü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası