Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklamaların ardından ekonomik anlamda Merkez Bankasının hayata geçirdiği uygulamaların desteklendiği özellikle belirtilmiş oldu. 

Ekonomide 2016 yılı itibari ile yaşanan sorunlardan dolayı meydana gelen çatlaklar son derece dikkat çekmişti. Bu süreç içerisinde ekonomiyi tekrar ayağa kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaya başlandı. Özellikle Merkez Bankası tarafından alınan kararlar sonrasında bazı aşamalarda ekonomik dengenin sağlandığı açıklanmıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan uygulamaların hükümet tarafından desteklendiği ve ekonomiye faydalı olduğu belirtildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularını yanıtlarken gündeme ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. 

Referandum sürecinin olumlu bir şekilde tamamlanmasının ardından yapılacak değişiklikler gündeme gelmişken bu konulara cevap verildi. Kabine ve Bakanlıklar üzerinde bazı değişikliklerin yapılması konuşulurken bu konu hakkında ‘Değişim her zaman olumlu bir durum olarak ifade edilebilir. Gerekirse bizde parti yönetiminde kabine ve bakanlık değişimlerine gidebiliriz. Bu durum son derece normal olarak gerçekleşecektir’ ifadelerini kullandı. Ekonomiyi desteklemek için Merkez Bankası tarafından alınan kararlar sorulduğu zaman hükümetin bu konuyu sonuna kadar desteklediği belirtildi. Yapılan açıklamalarda son dönemlerde gerçekleştirilen borç verme, faiz uygulaması, faizlerin alt ve üst limitlerinde gerçekleştirilen çalışmaların ekonomiye uygun adımlar olduğu belirtildi. Ekonomi Bakanı ‘Yapılan tüm çalışmaları analiz ettik ve tamamen uygun olduğunu gördük.’ ifadelerini kullandı. 

Yapılan çalışmalarla birlikte spekülatif amaçlı olarak artan fiyatların ortadan kaldırıldığı ve bu şekilde fiyatların artmasının engellendiği açıklandı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın