Geçen yıl rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye, yeni proje için düğmeye bastı.

Yeni projenin ihale sürecinin Temmuz’da başlayacağını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, söz konusu projeye 1 milyar 200 milyon dolar yatırım yapılacağını kaydetti. Proje kapsamında üretilecek enerji ise 1 milyon 200 bin hanenin ihtiyacına cevap verecek.

İhaleye sektörün liderlerinin katılacağını kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, özel sektörün ihale için geri sayımda olduğunu belirtti. İhaleyle ABD ve Almanya gibi ülkelerde faaliyet gösteren firmalar ilgilenirken, alınan bilgilere projede yerli üretim paneller kullanılacak.

İlgili bakanlığın yerli üretim enerji ve çevre dostu enerji kapsamında yürüttüğü politikalar kapsamında yer alacak olan yeni projeye teklif verecek firmalar, tekliflerini Temmuz ayının son haftasında verecek. Alınan bilgilere göre proje kapsamında üretilecek enerji bin megavat olacak. İhale projenin üretilmesini ve yerli rüzgar türbini üretim merkezini de kapsayacak. İhale 7 centlik tavan belirlenirken, toplamda yapılacak yatırım 1 milyar 200 milyonu bulacak.

Yerli kömürün çıkartılması ve işlenmesi, dev güneş enerjisi projeleri derken rüzgar enerjisi içinde harekete geçen Bakanlık bu projeyle yine bir ilke imza atacak. İhaleyi kazanan firmaya 30 senelik işletme hakkı vermeye hazırlanan Bakanlık, 15 senelikte elektrik alım garantisi verecek. Proje kapsamındaki enerji üretimi ise 2023 olarak ön görülüyor. İhale toplam 7 farklı bölgeyi kapsıyor.

İhale öncesinde, ihaleye katılım gösterecek firmalar ise 15 senelik alım garantisinin, devir sonrasında başlamasını ve işletme hakkının 49 seneye yükseltilmesini talep ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın