Ana SayfaEkonomiRüzgar Enerjisine 1,2 Milyar Liralık Yatırım

Rüzgar Enerjisine 1,2 Milyar Liralık Yatırım

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Geçen yıl rüzgar enerjisine en fazla yatırım yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye, yeni proje için düğmeye bastı.

Yeni projenin ihale sürecinin Temmuz’da başlayacağını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, söz konusu projeye 1 milyar 200 milyon dolar yatırım yapılacağını kaydetti. Proje kapsamında üretilecek enerji ise 1 milyon 200 bin hanenin ihtiyacına cevap verecek.

İhaleye sektörün liderlerinin katılacağını kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, özel sektörün ihale için geri sayımda olduğunu belirtti. İhaleyle ABD ve Almanya gibi ülkelerde faaliyet gösteren firmalar ilgilenirken, alınan bilgilere projede yerli üretim paneller kullanılacak.

İlgili bakanlığın yerli üretim enerji ve çevre dostu enerji kapsamında yürüttüğü politikalar kapsamında yer alacak olan yeni projeye teklif verecek firmalar, tekliflerini Temmuz ayının son haftasında verecek. Alınan bilgilere göre proje kapsamında üretilecek enerji bin megavat olacak. İhale projenin üretilmesini ve yerli rüzgar türbini üretim merkezini de kapsayacak. İhale 7 centlik tavan belirlenirken, toplamda yapılacak yatırım 1 milyar 200 milyonu bulacak.

Yerli kömürün çıkartılması ve işlenmesi, dev güneş enerjisi projeleri derken rüzgar enerjisi içinde harekete geçen Bakanlık bu projeyle yine bir ilke imza atacak. İhaleyi kazanan firmaya 30 senelik işletme hakkı vermeye hazırlanan Bakanlık, 15 senelikte elektrik alım garantisi verecek. Proje kapsamındaki enerji üretimi ise 2023 olarak ön görülüyor. İhale toplam 7 farklı bölgeyi kapsıyor.

İhale öncesinde, ihaleye katılım gösterecek firmalar ise 15 senelik alım garantisinin, devir sonrasında başlamasını ve işletme hakkının 49 seneye yükseltilmesini talep ediyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.