Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu akaryakıt şirketlerine yönelik denetimlere aralıksız devam ediyor. 4 akaryakıt şirketine verilen para cezası ise 2,5 milyon lirayı aştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu denetimlerde bazı akaryakıt şirketlerine toplamda 2 milyon 579 bin 70 liralık para cezası kesti. Konu hakkındaki ilan Resmi Gazetede yayımlandı.

İlan Resmi Gazetede Yayımlandı

Bu günkü Resmi Gazete ilanına göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 4 akaryakıt şirketinde bazı eksiklikler tespit etti. İlanda söz konusu akaryakıt şirketlerinde belirlenen eksiklikler şöyle kaydedildi.

Verilen Ceza 2 Milyon 579 Bin Lira Oldu

4 akaryakıt şirketinden bazılarında dağıtıcı haricinde LPG ikmali yapıldığını tespit eden EPDK, denetimlerde dağıtıcı haricinde akaryakıt ikmali yapıldığını ifade etti. İlanda söz konusu akaryakıt şirketlerinde otomasyon sistemlerinin aktif olmadığı, istasyonların planında bulunmayan tankların ve düzeneklerin kullanıldığı bildirildi. Bazı akaryakıt şirketlerinde ise ulusal marker seviyesinin geçersiz olduğu belirlendi. Teknik şartlara uygun olmayan ikmalinde olduğunu tespit eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bazı şirketlerde otomasyon sitemlerinin düzgün çalışmadığını kaydetti. 4 akaryakıt şirketinden bazılarında ise sistemle ilişiği olmayan pompaların kullanıldığı belirlendi. Tüm bu nedenlerle yasal işlem uygulanan 4 akaryakıt şirketine para cezası verildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun söz konusu şirketlere kestiği toplam para cezası ise 2 milyon 579 bin 70 TL olarak ilan edildi.

Yazılı Savunma İstendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bazı akaryakıt şirketlerinden ise yazılı savunma talep etti. Yazılı savunmanın nedeni ise İstasyonun planında bulunmayan tankların olması, tağşiş veya hileli satışlarda kullanılan ürünlerin istasyon bünyesinde bulunması olarak kaydedildi.  

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın