İhracat Domateste Yüzde 40, Mısırda Yüzde 315 Arttı

2014 – 2016 yılları arasında Türkiye’de ekilen alan miktarlarında çok fazla değişiklik olmadığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, buna rağmen bitkisel ürünlerin üretim miktarlarında artış yaşandığını, bu artışın ihracat oranlarına da olumlu yansıdığını söyledi. Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında ülkenin uyguladığı kısıtlamaların üretici ve ihracatçılar için sıkıntıya sebep olduğunu belirten Tüfenkci, 2017 yılının ilk çeyreğinde 200 bin ton domates ihracatının yapıldığını toplamda 123 milyon dolara ulaşan bu ihracat rakamının Rusya’nın uyguladığı kotaya rağmen elde edilmiş olmasının önemli bir sonuç olduğunu, domates ihracatında yüzde 40 oranında bir artış yaşandığını söyledi. İhracatın Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Tüfenkci, ihracat kalemlerinin geliştirilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Üretimde Artış Yaşandı

Domates ekim alanının 2016 ve 2016 yılları arasında 1,2 milyon dekar olduğunu belirten Tüfenkci, 2014 yılında 7,9 milyon ton üretim elde edilirken 2016 yılında ise 8,6 milyon ton üretim elde edildiğini, artan üretimin ihracata olumlu yansıdığını söyledi. Tüfenkci, yılın ilk çeyreğinde elde edilen bu ihracat oranlarının çok önemli olduğunu 2017 yılının iyi geçeceğinin habercisi olduğunu söyledi.

Mısır ihracatı Rekor Kırdı

Söz konusu dönemdeki ihracat rakamlarının sevindirici olduğunu belirten tüfenkci, sadece domateste değil diğer bitkisel ürünlerin ihracatında da artış yaşandığını söyledi. Mısır ihracatının yüzde 315 artış göstererek rekor kırdığını hatırlatan Tüfenkci, dış talebin artmasının üretimi ve arzı belirli olan ürün gruplarında yukarı yönlü fiyat hareketliliğine neden olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.