Üretim Reform Paketi’nde son aşamalara gelindiğini, paketin hayata geçirilmesi ile organize sanayi bölgeleri (OSB) önemli bir karar vererek kuruluş süreçlerinin kısaltılacağını ve sanayici için çok önemli olan ucuz parsel temin etme imkanının sağlanacağını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi’nin sanayi alanında çok büyük kolaylıklara vesile olacağını, paket ile OSB’lere parsel kiralama ve gayrimenkul yatırım şirketi kurma yetkisinin de verileceğini, böylelikle Türkiye’de çok pahalı olan sanayi parsel maliyetlerinin düşeceğini, sanayicinin de kaynaklarını fabrika binasına ya da arsaya değil işletme sermayesinde değerlendirebileceğini söyledi. Her zaman üreticinin yanında olduklarını belirten Özlü, yapılan bu uygulama ile sanayiciye ucuz parsel temin edileceğini ya da uzun vadeli kiralama sisteminin oturtulmuş olacağını, bu kolaylığın sanayicinin kaynaklarını kullanmasında çok etkili olacağını söyledi.

Endüstri Bölgesi Kurulabilecek

Yaptığı açıklamada endüstri bölgelerinden de bahseden Özlü, yapılan çalışma ile endüstri bölgesi kurma imkânı getirildiğini, arazisi olan iş adamlarının endüstri bölgesi kurabileceğini, kurulan endüstri bölgeleri sayesinde devletin sağladığı bütün haklardan, teşviklerden ve indirimlerden faydalanabileceğini, kurdukları endüstri bölgesindeki yönetimin ise iş adamlarına ait olacağını söyledi. Özlü OSB’lerdeki emlak ve diğer giderlerin de düşürüleceğini, hatta emlak vergisinin sıfırlanması ihtimalinin söz konusu olduğunu sözlerine ekledi.

Teknik Kolejler Kurulacak

OSB’lerin sanayi için çok önemli odluğunu belirten Özlü, OSB yönetimlerinin bu bölgelerde teknik kolej kurmalarını desteklediklerini, teknik kolejler konusunda bakanlığın gerekli desteğin sağlanacağını, amaçlarının ülkedeki 300 OSB’de en az 300 teknik kolej kurulması olduğunu söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın