Sigorta Yapmayan Şirketlere Ağır Ceza

Tavan fiyat uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte sigorta şirketlerinin bazı zorluklar çıkardıkları tespit edilmişti. Bunun ardından bahane sunan şirketlere ağır para cezalarının uygulanması bekleniyor. 

Zorunlu trafik sigortası primlerinde serbest piyasadan dolayı kaynaklanan haksız zamlar son dönemlerde pek çok araç sahibini olumsuz etkilemişti. Bu durumu engelleyebilmek için Hazine tarafından pek çok önlem alınmış ve sonrasında fiyatlarda indirime gidilmesi konusunda uyarılar yapılmıştı. Ancak bu uyarıların başarılı olmaması sonucunda hükümet duruma el koyarak tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmişti. Bu uygulama ile birlikte olması gerekenden fazla fiyat çıkarılamayacağı belirlendi. 

Tavan fiyat uygulaması araç sürücülerini mutlu ederken bu durumdan sigorta şirketlerinin pek memnun kalmadıkları ortaya çıktı. Hasarlı araçların sigorta şirketlerine gittikleri zaman fiyat teklifi alamadıkları, kar oranları azalan şirketlerin çeşitli bahaneler öne sürdükleri belirlendi. Öncelikle kredi kartına taksit imkanını kaldıran şirketler sonrasında sistemde sorun olduğu bahanesi ile vatandaşları geri göndermeye başladılar. Bu durum şikayetler sonrasında çeşitli tepkilere neden oldu. Bunun ardından hükümet cephesinden sigorta şirketlerine gerekli yaptırımların uygulanacağı gerekçesi ile ciddi uyarılar yapıldı. 

Son olarak vatandaşların sigorta şirketlerinin zorunlu olan bir sigortayı yapmamak için bahaneler sunması konusunda oluşan şikayetleri için 5 bin liradan 50 bin liraya kadar para cezasının uygulanacağı özellikle belirtildi. Sigortacılık kanunu çerçevesinde ruhsatı olmadan konu hakkında risk üstlenen ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunan şirketlerin 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabileceği belirtildi. Bu şirketlerin lisanslarının tamamen iptal edileceği de özellikle belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.