Ana SayfaSigortaSigorta Yapmayan Şirketlere Ağır Ceza

Sigorta Yapmayan Şirketlere Ağır Ceza

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Tavan fiyat uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte sigorta şirketlerinin bazı zorluklar çıkardıkları tespit edilmişti. Bunun ardından bahane sunan şirketlere ağır para cezalarının uygulanması bekleniyor. 

Zorunlu trafik sigortası primlerinde serbest piyasadan dolayı kaynaklanan haksız zamlar son dönemlerde pek çok araç sahibini olumsuz etkilemişti. Bu durumu engelleyebilmek için Hazine tarafından pek çok önlem alınmış ve sonrasında fiyatlarda indirime gidilmesi konusunda uyarılar yapılmıştı. Ancak bu uyarıların başarılı olmaması sonucunda hükümet duruma el koyarak tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmişti. Bu uygulama ile birlikte olması gerekenden fazla fiyat çıkarılamayacağı belirlendi. 

Tavan fiyat uygulaması araç sürücülerini mutlu ederken bu durumdan sigorta şirketlerinin pek memnun kalmadıkları ortaya çıktı. Hasarlı araçların sigorta şirketlerine gittikleri zaman fiyat teklifi alamadıkları, kar oranları azalan şirketlerin çeşitli bahaneler öne sürdükleri belirlendi. Öncelikle kredi kartına taksit imkanını kaldıran şirketler sonrasında sistemde sorun olduğu bahanesi ile vatandaşları geri göndermeye başladılar. Bu durum şikayetler sonrasında çeşitli tepkilere neden oldu. Bunun ardından hükümet cephesinden sigorta şirketlerine gerekli yaptırımların uygulanacağı gerekçesi ile ciddi uyarılar yapıldı. 

Son olarak vatandaşların sigorta şirketlerinin zorunlu olan bir sigortayı yapmamak için bahaneler sunması konusunda oluşan şikayetleri için 5 bin liradan 50 bin liraya kadar para cezasının uygulanacağı özellikle belirtildi. Sigortacılık kanunu çerçevesinde ruhsatı olmadan konu hakkında risk üstlenen ve sigortacılık faaliyetlerinde bulunan şirketlerin 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabileceği belirtildi. Bu şirketlerin lisanslarının tamamen iptal edileceği de özellikle belirtildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.