Dolar fiyatlarında son dönemlerde yaşanan düşüşlerin devam ettiği tespit edildi. Bunun üzerine bugün dolar güne yine düşüşle başladı. 

Son aylarda dolar tarihi seviyelere çıkarak rekor kırmıştı. Bu durum Türk lirasının beklenmedik bir şekilde değer kaybetmesine neden olmuştu. Bunun ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yeni adımlar atılmış, ekonominin tekrar ayağa kaldırılması için bazı önlemler alınmıştı. Küresel piyasaların son dönemlerde olumlu bir hava içerisine girmesinin ardından son zamanlarda yükselen dolar hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Son dört ayın en düşük seviyesine gerilediği görüldü. Geçtiğimiz haftadan bu yana düşen doların haftaya yine düşük seviyelerde başladığı görüldü. Piyasalara doların sabah saatlerinde 3.55 lira seviyelerinde başladığı tespit edildi. 

Bugün Gümrük Bakanlığı tarafından nisan ayı ticaret verilerinin açıklanması bekleniyor. Bunun ardından ticaret verilerinin döviz fiyatları üzerinde etkili olması bekleniyor. Yarın yapılacak toplantı sonrasında ise yurt içi enflasyon verilerinin açıklanması planlanıyor. Ekonomistler tarafından yapılan açıklamaların ardından Merkez Bankası tarafından yapılacak veri açıklamasının adından enflasyon raporunun kurda etkili olmasının beklendiği ifade edildi. Son dönemlerde ABD verilerinin açıklanmasının küresel piyasalara etki etmesinden dolayı doların düşüş gösterdiği tespit edilmişti. 

ABD piyasalarında yarın yapılması planlanan Fed toplantısı sonrasında doların gidişatının tekrar gözden geçirileceği planlanıyor. Donald Trump’un da bütçe onaylamasının yapacağı öğrenildi. Geçtiğimiz aylarda Merkez Bankasının sürpriz faiz kararı almasının ardından piyasalara yön verdiği görüldü. Bu sayede doların düşüşünde etkili olan kararların alındığı tespit edilmiş oldu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın