2017 yılının ilk çeyreği tamamlanınca yılın ilk dönemine dair istatistiki bilgiler her geçen gün gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Ülke ekonomisinde büyük etkisi olan bankacılık sektörü yapılan çalışmalar ile her geçen gün güçlenerek büyümeye devam ediyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklamaya göre Türk bankacılık sektörü 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre rekor artış yaşadı. Yılın ilk çeyreğinde yaşanan bu artışın sektör açısından önemli olduğunu belirten yetkililer, yılın ilk çeyreğinde bankacılık sektörünün dönem net kârının geçen yıla göre yüzde 65,02 oranında artış yaşayarak 13 milyar 517 milyon liraya ulaştığını açıkladı.

Aktif Büyüklük Arttı

BDDK’nın mart ayı sonu itibari ile bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergesine göre, aktif büyüklük 2 trilyon 866 milyar 47 milyon liraya ulaşırken, sektörün aktif toplamı ise geçen yılın sonuna göre 135 milyar liralık artış göstermiş oldu.

En Büyük Aktif Kalem Krediler

Raporlamaya göre 2017 yılının mart ayı sonu verileri incelendiğinde en büyük aktif kalem olan kredilerin 1 trilyon 830 milyar 284 milyon liraya ulaştığı, menkul değerlerin 365 milyar 874 milyon liraya ulaştığı bilgisi elde ediliyor. Geçtiğimiz yılın sonuna göre bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü yüzde 4,9 oranında, krediler yüzde 5,5 oranında menkul değerler ise yüzde 4,1 oranında artış gösterdi. Yetkililer bankacılık sektöründe yaşanan bu gelişmelerin sektörün büyüme sürecinin devam edeceğinin göstergesi olduğunu belirtiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın