Borsadan Rekor Üzerine Rekor Geldi

Son dönemlerde arka arkaya rekor kıran borsadan bir haber daha geldi. Son zamanların en yüksek seviyelerini gördüğü öğrenildi. 

Son zamanlarda küresel piyasaların etkisi, merkez bankası tarafından alınan kararlar ve bunların ardından dövizde yaşanan düşüş sonrasında borsa tekrar çıkış yakalamaya başladı. Bir süredir yüksek seviyelere kadar çıkan doların dün kapanışta 95.330.25 seviyelerine kadar çıkması tarihi rekor yaşamasına neden oldu. Bu hata küresel piyasalarda risk iştahının son derece arttığı öğrenilmişti. Bunun etkisi ile haftaya hiç olmadığı kadar pozitif bir giriş yapan borsa aynı zamanda yatırımcılarını da şaşırttı. Dün yapılan değerlendirmelerin ardından BIST 100 endeksi kendi rekorunu kırdıktan sonra sabitlendi.

İlk olarak güne yatay başladığı tespit edildi. Bunun ardından yüzde 0.04 seviyelerinde bir yükselişin yaşandığı öğrenildi. Değerlere bakıldığı zaman BIST 100 endeksi aynı gün içerisinde yüzde 40.47 seviyelerinde arttı. Kazanç sağlayan değerler düşünüldüğü zaman bankacılık endeksi yüzde 0.07 seviyelerinde artış göstermeye başladı. Kazançlı olan endekslerin yanı sıra düşünüldüğü zaman holding endeksini yüzde 0.14 seviyelerinde azaldığı tespit edildi. Finansal kiralama sektörünün son dönemlerin en çok kaybettiren sektörü haline geldiği tespit edildi. 

Ekonomistler durum hakkında değerlendirme yaptıkları sırada bugün açıklanması beklenen verilerinde son derece etkili olacağını ifade ettiler. Bugün enflasyon verileri yurt içinde yapılacak açıklamalar arasında yer alırken FED tarafından yeni kararların alınması planlanıyor. Bu verilerin piyasaları yakından ilgilendirmesi planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.