Yeni sistemle birlikte sürücü belgesi almak isteyenlerin ya da sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin sağlık raporu alması gerekiyor. Ancak bu konuda uyarı yapıldı. 

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren araç kullanmak için sürücü belgesi alan vatandaşları yeni sisteme ait olan sürücü belgelerinin verildiği biliniyor. Bunun üzerine eski tip sürücü belgesi olan vatandaşlarında 5 yıl içerisinde sürücü belgelerini değiştirmeleri için süre verildiği açıklandı. Bunun için gerekli evrakları tamamlayarak sürücü belgelerinin değiştirilmesi için resmi işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Verilen süre içerisinde kimliklerin tamamlanmaması halinde ehliyetin işlevini yitireceği öğrenildi. 

Uzmanlar tarafından konu hakkında yapılan açıklamaların ardından bu konuda rahat davranılmaması için uyarılar yapıldı. Yeni tip sürücü belgelerinin uluslararası standartlara sahip olduğu ve sorunsuz bir şekilde diğer ülkelerde de kullanılabildiği açıklandı. Bunun için hem yenileme hem de ilk defa alma aşamalarında bazı belgelerin istendiği öğrenildi. Bunlar arasında biyometrik fotoğraf, parmak izi ve sağlık belgesi bulunuyor. Sağlık belgesi alabilmek için aile hekimlerinden rapor almanın yeterli olacağı ifade edildi. Bunun ardından kalp, damar, şeker gibi kronik hastalıklarının yanı sıra uyku bozukluğu olan hastaların tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almaları gerekiyor. 

Ancak uzmanlar tarafından sağlık raporu alacaklara bir uyarı yapıldı. 5 yıl gibi bir sürenin verilmesinden dolayı herhangi bir rahatlığın yaşanmaması gerektiğine vurgu yapılırken ilerleyen zamanlarda aksiliklerin yaşanabileceği gibi yığılmaların da yaşanabileceği özellikle belirtildi. Vatandaşların bu konuda hızlı davranmaları gerektiği belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın