Nisan’da Elektrik Tüketimi Yüzde 3 Arttı!

0

Son yıllarda yapılan yenilenebilir enerji sistemleri ile elektrik üretimi konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten yetkililer, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre nisan ayında elektrik kullanım oranının arttığını söyledi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre elektrik tüketiminin 2017 yılının nisan ayında yüzde 3 oranında artış gösterdiğini belirten yetkililer, geçtiğimiz yıl 21 milyar 301 milyon 824 bin kilovatsaat olan nisan ayı elektrik tüketiminin bu yıl 21 milyar 953 milyon 50 bin kilovatsaate yükseldiğini söyledi. Tüketiminin artmasının yanı sıra elektrik üretiminde de artış yaşandığını belirten yetkililer, geçen yılın aynı dönemine elektrik üretiminin yüzde 5,1 oranında artış gösterdiğini üretim miktarının 22 milyar 102 milyon 3 bin kilovatsaate ulaştığını, elde edilen bu elektrik üretiminin yüzde 33,2’sinin doğalgaz santrallerinden, yüzde 32,2’sinin hidroelektrik santrallerinden, yüzde 15’inin ise yerli kömür santrallerinden karşılandığının altını çizdi.

Yenilenebilir Enerji Katkı Sağladı

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre nisan ayında üretilen elektriğin yüzde 4,4 ‘ü rüzgâr enerjisi santrallerinden karşılanırken, yüzde 3,4’ü jeotermal, güneş, biyokütle ve fuel – oil kaynaklarından elde edildi.

İthalatta Büyük Düşüş Yaşandı

Nisan ayında elektrik ihracatının geçen yılın ayını dönemine göre yüzde 183,3 oranında artış göstererek 305 milyon 355 bin kilovatsaate ulaştığını belirten yetkililer, elektrik ithalat oranında ise ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı. Yetkililer elektrik ithalatının yüzde 60,2 oranında azalış yaşadığını ve 156 milyon 402 bin kilovatsaate düştüğünü söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın