Ana SayfaEkonomiNisan’da Elektrik Tüketimi Yüzde 3 Arttı!

Nisan’da Elektrik Tüketimi Yüzde 3 Arttı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son yıllarda yapılan yenilenebilir enerji sistemleri ile elektrik üretimi konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten yetkililer, Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre nisan ayında elektrik kullanım oranının arttığını söyledi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre elektrik tüketiminin 2017 yılının nisan ayında yüzde 3 oranında artış gösterdiğini belirten yetkililer, geçtiğimiz yıl 21 milyar 301 milyon 824 bin kilovatsaat olan nisan ayı elektrik tüketiminin bu yıl 21 milyar 953 milyon 50 bin kilovatsaate yükseldiğini söyledi. Tüketiminin artmasının yanı sıra elektrik üretiminde de artış yaşandığını belirten yetkililer, geçen yılın aynı dönemine elektrik üretiminin yüzde 5,1 oranında artış gösterdiğini üretim miktarının 22 milyar 102 milyon 3 bin kilovatsaate ulaştığını, elde edilen bu elektrik üretiminin yüzde 33,2’sinin doğalgaz santrallerinden, yüzde 32,2’sinin hidroelektrik santrallerinden, yüzde 15’inin ise yerli kömür santrallerinden karşılandığının altını çizdi.

Yenilenebilir Enerji Katkı Sağladı

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre nisan ayında üretilen elektriğin yüzde 4,4 ‘ü rüzgâr enerjisi santrallerinden karşılanırken, yüzde 3,4’ü jeotermal, güneş, biyokütle ve fuel – oil kaynaklarından elde edildi.

İthalatta Büyük Düşüş Yaşandı

Nisan ayında elektrik ihracatının geçen yılın ayını dönemine göre yüzde 183,3 oranında artış göstererek 305 milyon 355 bin kilovatsaate ulaştığını belirten yetkililer, elektrik ithalat oranında ise ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı. Yetkililer elektrik ithalatının yüzde 60,2 oranında azalış yaşadığını ve 156 milyon 402 bin kilovatsaate düştüğünü söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.