Terör Mağduruna Can Suyu Geliyor!

Terör dolayısı ile mağduriyet yaşayan esnafa devlet yardım elini uzatıyor. Terör olaylarının sıkça yaşandığı bölgelerden biri olan ve esnafın çok ciddi mağduriyet yaşadığı Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki esnaf için Başbakan Binali Yıldırım talimatı ile faizsiz kredi desteği geliyor. Kırsalda gerçekleştirdikleri saldırılarını şehir merkezine taşıyarak geçtiğimiz yıl yüzlerce esnafın kepenk kapatmasına sebep olan PKK terör örgütü mensuplarının açtığı yaralar devlet eli ile sarılıyor. Yaşanan olaylar sonrasında pek çok esnaf kepenk kapatıp çareyi ya başka illerde iş yeri açmakta ya da iş yerinden kurtarabildiği mallarını tezgâhta satarak işportacılık yapmaya başlamıştı. Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sayesinde bölgede huzur ikliminin sağlanması ile yaşam da normal akışına dönmeye başladı. Yaşamın normale dönmeye başlaması ile birlikte devlet tarafından bölgedeki yaşayanlar için farklı alanlarda kolaylık sağlayacak uygulamalar için her geçen gün yeni adımlar atılıyor.

Esnafa Kolaylık

Terör örgütünden temizlenen bölgede yaşayan halk için yapılan çalışmalar vatandaşların sosyal hayatlarına dönemsi ve iş hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri için oldukça önem taşıyor. İlçede başlayan normalleşme süreci ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında iş yerlerini ilçenin doğal dokusuna uygun olarak yenilemeye başladı ve devlet tarafından vatandaşların SGK borçları ertelendi, esnaftan Vakıflar Genel Müdürlüğünce 1 yıl kira alınmamasına karar verildi.

Faizsiz Kredi Can Suyu

İlçede şimdiye kadar yapılan uygulamalar esnaf ve vatandaşlar için oldukça kolaylık sağlarken son olarak Başbakan talimatı ile yapılan faizsiz kredi uygulaması ise bayram havası yaşanmasına neden oluyor. Yetkililer başvuru yapan tüm esnafın bu krediden faydalanabileceğini geri ödemelerin ise 2 yıl içerisinde yapılacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.