İslami Mortgage Müjdesi!

Yapılan yeni düzenlemelerin ardından İslami mortgage sisteminin geliştirilmeye çalışıldığı tespit edildi. Bu sayede faizsiz konut kredisi imkanı sağlanacak. 

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan tarafından yapılan açıklamalar sonrasında son dönemlerde Türkiye’de İslami Mortgage sisteminin geliştirilmesi için büyük bir çaba harcandığı tespit edildi. Bu durumda İslam Kalkınma Bankasınında özel bir çalışma içerisine girdiği belirlendi. Sistemin konut almak isteyenlere faizsiz kredi imkanı sunduğu tespit edilmiş oldu. Yapılacak düzenlemenin dünya çapında bir ilk olduğu konuşulurken faizsiz bir sistem olmasından dolayı çok ilgi göreceği tahmin ediliyor. Çalışmaların tamamlanması için harekete geçildiği öğrenildi. 

Yapılan düzenlemelerin 3 aylık bir süreç içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kuruluş aşamalarının tamamlanması beklenirken en fazla 1 yıl içerisinde hizmete sunulması bekleniyor. Ev sahibi olmanın zor olduğu son dönemlerde bir değerlendirme yapıldığı zaman bu süreç içerisinde uzun vadeli kredi imkanı sunulacak. Ancak verilecek kredi için faiz olmayacağından dolayı İslami bir model olarak ifade edilebiliyor. Bu sistemle birlikte mortgage sisteminin geliştirilmesi için önemli adımların atılması planlanıyor. Türkiye’de de böyle bir durumun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli adımların atılacağı öğrenildi. 

Konut sektörünün yapılacak düzenleme ile birlikte yeni bir gelişme göstereceği öğrenildi. Gelecek zamanda farklı sektörler içinde yatırım yapılması planlanıyor. Son dönemlerde nüfusun artması ile birlikte konut ihtiyacının da arttığı tespit edildi. Yeni model ile birlikte ev sahibi olmak çok daha kolay bir hale gelecek. Bu durum kısa süre sonra ekonomiye olan katkılarını da kısa süre sonra ortaya çıkaracak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.