Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldığı bir programda konuştu. Domates fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Türkiye ile Rusya arasında meydana gelen uçak krizinin ardından en çok sıkıntı yaratan durum domates ihracatı olmuştu. Rusya domates alımlarını durdurunca çiftçiler bu durumdan olumsuz etkilenmiş ve bunun ardından domates fiyatları hızla yükselmeye başlamıştı. Türk vatandaşlarının fiyatlardan dolayı olumsuz etkilendikleri ifade edildi. Türkiye ile Rusya arasındaki sorunların çözümü için Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi önderliğinde bir grubun Rusya ziyaretinde bulundukları ifade edildi. Ziyaretler sonrasında iki ülke içinde olumlu kararların alındığı ve bazı anlaşmaların sağlandığı açıklandı. 

Domates fiyatlarının soğuk havalardan üretimin olumsuz etkilenmesinin ve enflasyon içerisinde en fazla artış gösteren ürün olmasından dolayı vatandaşların cebini yaktığı biliniyor. Bu durum karşısında domates fiyatlarının ne zaman normal seviyeye ineceği merak konusu haline gelmişti. Sezon geçişi olması ve ürün bulunmaması nedeniyle sıkıntı yaşandığı tespit edildi. Ancak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi konu hakkında müjdeyi verdi ve domatesler konusunda tarih verdi. Domates fiyatlarının 10 gün içerisinde düşmesinin beklendiği açıklandı. 10 gün içerisinde fiyatlarda değişiklik yaşanacağı müjdesi verirken ilk belirtilerinin bu hafta sonundan itibaren görüleceği belirtildi. 

2015 yılında yaşanan uçak krizinin öncesindeki ekonomik ilişkilerin tekrar oluşmaya başladığı öğrenildi. İlişkilerin normalleşmesi ile birlikte Gümrük birliği güncellemesinin yapılması içinde Türkiye’nin kararının olumlu yönde olduğu ifade edildi. Uygulamaya geçilmesi için 2019 yılı planlanırken o döneme kadar çalışmaların tamamlanması planlanıyor. Domates fiyatlarının vatandaşları memnun edeceği konuşuluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın