İstihdam Seferberliği Rekora Koşuyor

0

İstihdam seferberliği ile 1 milyon istihdam planı kurulurken 3 aylık süre içerisinde bir yıllık hedefin tamamlandığı açıklandı. 

Ekonomiyi olumsuz etkileyen durumların başında işsizlik verilerinin geldiği tespit edilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ocak ayı itibari ile katıldığı bir toplantıda özel sektör ve kamu sektörüne seslenerek istihdam seferberliğinin başlatılması için çağrıda bulundu. İşsizliğin azaltılması ve ekonominin tekrar düzenlenmesi için işsizlik verilerinin tekrar düzenlenmesi gerektiği ifade edildi. Konu hakkında çalışmalar başlatıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği hem kamu hem de özel sektörden olumlu karşılanmasının ardından yıl sonuna kadar 1 milyon kişinin işe alınması kararlaştırılmıştı. Bunun ardından 3 aylık süreç içerisinde hedefler sürekli olarak kontrol edilmeye başlamıştı. Devlet tarafından işverenlerin tüm yükü omuzlanmaması için bazı desteklerin verilmesine karar verildi. Bu desteklerle birlikte vergi indirimleri yapılırken çalışanların bazı primleri devlet tarafından ödenmesine karar verildi. Bunun ardından çalışma hayatında destekler hızlı bir şekilde verilmeye başlandı. Yapılan istatistikler göz önünde bulundurulduğu zaman rekor kırıldığı öğrenildi. 

Daha önceki dönemlerde yıl sonuna kadar 1 milyon kişi hedeflenirken bunun ardından 3 aylık süre içerisinde yıllık hedefin tamamlandığı öğrenildi. Şimdilerde yapılan açıklamalar sonrasında yıllık istihdam hedefinin 2 milyon kişiye kadar çıkarılmasına karar verildi. Bu sayede hedeflerin tamamlanması sonrasında işsizlik verilerinin tek haneli sayılara kadar düşürüleceği öngörülüyor. 2016 yılında artan işsizlik verilerinin istihdam oranları ile aşağı çekilmesi planlanıyor. Yıl sonuna kadar işsizlik verilerinin tamamen düşürülmesi planlanıyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın