Ana SayfaEkonomiPiyasalar Fındığa Doyacak!

Piyasalar Fındığa Doyacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Fındık üreticileri için bu sezon oldukça zorlu geçti. Rekolte düşüklüğü ve fiyat problemi ile karşılaşan fındık üreticileri, tüm bunların yanı sıra birde külleme problemi ile savaşmak zorunda kalmıştı. Fındık fiyatlarındaki oynaklık yüzünden zor zamanlar geçiren ve fındık satışı yapamayan fındık üreticileri, son dönemlerde devlet tarafından yapılan alan bazlı gelir desteği ile yeni sezona hazırlık için bir nebze rahat nefes almıştı. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde pek çok vatandaşın geçim kaynağı olan fındık bu yıl üreticinin yüzünü direkt güldürmese de devlet destekleri sayesinde üreticiler yeni sezona hazırlık yaptılar. Fındık üreticisinin yüzünü güldürmek için her zaman desteklemeye hazır olduklarını belirten yetkililer son olarak TMO kanalı ile fındık alımı yapılması ile üreticiye destek çıktı. TMO kanalı ile fındığın kalitesine göre alım yapan yetkililer, üreticinin elindeki fındık stokunun azalmasını ve fındığın değerinden satın alınmasını sağlamış oldu.

375 Bin Ton Satıldı

Ordu Ticaret Borsası (OTB) tarafından açıklanan müstahsilden tacire satış rakamları fındık üretimi yapılan 15 ildeki ticaret borsaları verilerini kapsıyor. 2016 – 2017 sezonunun 8. Ayında olan fındık üreticileri bu süreç içerisinde piyasaya yaklaşık olarak 375 bin 559 ton kabuklu fındık sundu.

Sakarya Birinci Sırada

OTB verilerine göre fındık üreticisinden tüccara en çok satış yapılan il Sakarya olarak görülüyor. Fındık üretimi ve ticareti konusunda başarılı çalışmalar yürütmeye devam eden Sakaryalı fındık üreticileri piyasaya toplamda 101 bin 36 ton kabuklu fındık sundu. Sıralama da ikinci sırayı 78 bin 108 ton ile Ordu, üçüncü sırayı ise 51 bin 986 ton ile Düzce alıyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.