Terör olaylarının bir dönem yoğun olduğu Doğu illerinde yer alan esnafların borçlarında ertelemenin gerçekleştirildiği öğrenildi. 

Geçtiğimiz dönemlerde terör olaylarının aktif bir şekilde yaşandığı Diyarbakır, Mardin Şırnak ve Hakkari gibi illerde bulunan esnafların terör olaylarından dolayı olumsuz bir şekilde etkilendiği ifade edilmişti. Dükkanlarını uzun süre açamayan esnafların maddi kayıpları gündeme gelmiş, kiralarını uzun süre sıkıntı yaşadıkları için ödeyemedikleri tespit edilmişti. Bu durumda Bakanlar Kurulu tarafından bir kolaylık sağlanması için harekete geçildi. Yapılan açıklamalar çerçevesinde bazı illerde terör sorunları nedeniyle mağduriyet yaşayan esnafların Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesine karar verildiği duyurusu yapıldı. 

2016 yılında belirtilen illerde terör olayları nedeniyle mağduriyet yaşandığı öğrenildi. Bazı çiftçilerin ekim yerlerinin, hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarının zarar gördüğü tespit edilirken dükkanı olan esnafların ise dükkanlarının zarar gördüğü tespit edilmiş oldu. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yanı sıra çiftçiler ile dükkanı bulunan esnafların borçlarının ortaya çıktığı ve maddi açıdan çeşitli sıkıntılar yaşattıkları tespit edildi. Esnafların düşük faizli kredi kullandırılması hakkındaki borçları çerçevesinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar çerçevesinde ertelenmesine karar verildi. Terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı bir yıl boyunca esnafların dükkan açamadıkları ve sokağa çıkma yasaklarından dolayı iş yapamadıkları gerekçesi ile maddi sıkıntı yaşamaya başladıkları öğrenildi. Bunun ardından herhangi bir gelir kaynaklarının olmadığı öğrenildi. 

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar çerçevesinde kredi borçlarının ertelenmesine karar verildi. Bir yıl süre ile kredi borçlarının ötelenebileceği, böylece esnaflara maddi açıdan destek verilebileceği öğrenildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.