İndirimli esnaf kredileri dikkat çekerken konu hakkında yeni bir düzenlemenin yapıldığı açıklandı. Faiz ve hibe desteklerinden yararlanamayanlar için yeni fırsatlar sunulacak. 

Bir süredir esnaf ve sanatkarların devlet tarafından maddi açıdan desteklenmesi için çeşitli destekler verilmişti. Bu destekler çerçevesinde esnaf ve sanatkarların maddi ihtiyaçlarının karşılanması için faiz ve hibe desteklerinin verildiği açıklanmıştı. Halkbank tarafından verilen kredilerin kullanımı için birtakım değişikliklerin yapıldığı belirtildi. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildiği öğrenildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikler Merkezine bağlı bölge ortaklıkları içerisinde esnaf ve sanatkarlara doğrudan kredi kullandırılması konusunda yapılan işlemlerde bazı değişikliklerin yaşandığı öğrenilmiş oldu. 

Daha önceki düzenlemelere göre kamu ve kuruluşların faiz ve hibe desteklerinden yararlanmış olan esnaf ve sanatkarların sonrasında tekrar aynı desteklerden ve kredilerden yararlanamayacakları açıklanmıştı. Bu durum çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden oldu. Ancak sonrasında Bakanlar Kurulu ile birlikte yapılan toplantılar sonrasında yeni kararların alındığı açıklandı. Bu kararlara göre 5 yıl içerinde devlet tarafından verilen desteklerden yararlanamamış olan esnaf ve sanatkarların bu desteklerden tekrar yararlanabilmeleri için imkanların tanınması sağlanacak. Halkbank tarafından ESKKK aracılığı ile kefaletle verilen kredilerden bu kişilerin yararlanması için çalışmalar yapılıyor. 

Ancak yakın zaman içerisinde devlet desteği ile verilen kredileri kullanan vatandaşların bu sistem ve uygulama içerisinden yararlanamayacakları öğrenildi. 2016 ve 2017 yıllarında KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli krediden yararlanan vatandaşların esnaf ve sanatkarların istisna olarak ayrı tutulduğu belirtildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.