Ana SayfaGündemİndirimli Esnaf Kredisinde Düzenleme Yapıldı!

İndirimli Esnaf Kredisinde Düzenleme Yapıldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

İndirimli esnaf kredileri dikkat çekerken konu hakkında yeni bir düzenlemenin yapıldığı açıklandı. Faiz ve hibe desteklerinden yararlanamayanlar için yeni fırsatlar sunulacak. 

Bir süredir esnaf ve sanatkarların devlet tarafından maddi açıdan desteklenmesi için çeşitli destekler verilmişti. Bu destekler çerçevesinde esnaf ve sanatkarların maddi ihtiyaçlarının karşılanması için faiz ve hibe desteklerinin verildiği açıklanmıştı. Halkbank tarafından verilen kredilerin kullanımı için birtakım değişikliklerin yapıldığı belirtildi. Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildiği öğrenildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikler Merkezine bağlı bölge ortaklıkları içerisinde esnaf ve sanatkarlara doğrudan kredi kullandırılması konusunda yapılan işlemlerde bazı değişikliklerin yaşandığı öğrenilmiş oldu. 

Daha önceki düzenlemelere göre kamu ve kuruluşların faiz ve hibe desteklerinden yararlanmış olan esnaf ve sanatkarların sonrasında tekrar aynı desteklerden ve kredilerden yararlanamayacakları açıklanmıştı. Bu durum çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden oldu. Ancak sonrasında Bakanlar Kurulu ile birlikte yapılan toplantılar sonrasında yeni kararların alındığı açıklandı. Bu kararlara göre 5 yıl içerinde devlet tarafından verilen desteklerden yararlanamamış olan esnaf ve sanatkarların bu desteklerden tekrar yararlanabilmeleri için imkanların tanınması sağlanacak. Halkbank tarafından ESKKK aracılığı ile kefaletle verilen kredilerden bu kişilerin yararlanması için çalışmalar yapılıyor. 

Ancak yakın zaman içerisinde devlet desteği ile verilen kredileri kullanan vatandaşların bu sistem ve uygulama içerisinden yararlanamayacakları öğrenildi. 2016 ve 2017 yıllarında KOSGEB tarafından verilen sıfır faizli krediden yararlanan vatandaşların esnaf ve sanatkarların istisna olarak ayrı tutulduğu belirtildi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.