Bankacılık sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, sistemin güçlü yapısını sürdürdüğünü söyledi. Bankaların varlık kalitesinin sağlam olduğunu belirten Canikli, kısa süre içerisinde pek çok kişi ve kuruluşa maddi destek sağlanmasında bu varlık kalitesinin sağlam olmasının ve sistemin güçlü bir yapıya sahip olmasının payının büyük olduğunu söyledi. Türk bankacılık sisteminin toplam aktif büyüklük dolayısı ile büyük başarılara imza attığını ve her geçen gün ilerlemeye devam ettiğini belirten Canikli, vatandaşların ihtiyaç duyduğu kredilerin devlet destekli sağlanıyor olmasının çok büyük kolaylık sağladığını sözlerine ekledi. Ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Canikli, zor süreçlerden geçildiğini ancak 2016 yılının son çeyreğinden itibarinden toparlanma sürecinin başladığını, 2017 yılının ilk çeyreğinin de gayet olumlu görüldüğünü bu yıl büyümenin yüzde 4’ün üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

160 Milyar Kredi İmkânı

Son dönemde yapılan teşvik ve yatırımların çok önemli olduğunu, vergi indirimleri ile ekonominin canlandırıldığını belirten Canikli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kanalı ile yapılan çalışmaların önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi. 30 Nisan 2017 itibari ile KGF destekli kredi kullanım kullanım oranı hakkında bilgi veren Canikli, bu süreçte toplamda 160 milyar liralık kredi kullanma imkanının sağlandığını, bu rakamın piyasaları rahatlattığını söyledi.

225 Bin Firma

160 milyar liralık kredinin toplamda 225 bin 358 firmaya kullandırıldığını ve firmaların farklı sektörlerden oluştuğunu belirten Canikli, 25 Nisan 2017 itibari ile de faizsiz KOSGEB kredisi kapsamında 238 bin 595 KOBİ’ye toplamda 5,9 milyar liralık kredi kullandırıldığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.