Ana SayfaEkonomiŞimşek: Enflasyon ile İlgili Tedbir Alınmalı!

Şimşek: Enflasyon ile İlgili Tedbir Alınmalı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Forum İstanbul 2017 bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uzun bir süreçten sonra küresel ekonominin ilk defa toparlanma sürecine girdiğini belirten Şimşek, AB’de bütün göstergelerin büyümenin hız kazanacağı yönünde olduğunu, Türkiye’nin de ihracatını ve büyüme oranını yeniden dengelemesi için bu süreci değerlendirmesi gerektiği için önemli zaman diliminde olunduğunu söyledi. Küresel ekonomi açısından değerlendirme yapıldığında enflasyonun halen kontrol altına tutulduğunu belirten Şimşek, kısa vadede para politikasının beklenen orandan daha az sıkılaştırılmasının bir risk olarak görüldüğünü ancak şu an için böyle bir öngörünün olmadığını söyledi.

Büyümede Sorunumuz Var

Küresel piyasalar dışında Türkiye ekonomisi hakkında da açıklamada bulunan Şimşek, Türkiye’de bütün kısa vadeli göstergelerin büyümenin hızlanacağı yönünde olduğunun altını çizdi. Piyasalarda normalleşme sürecine geçildiğini, normalleşmenin büyümeyi destekleyeceğini belirten Şimşek, büyümedeki sorunun iç talep ağırlıklı büyüme olmasının olduğunu söyledi. Şimşek dış talepteki büyüme ile yeniden dengelenme sürecinin başlayacağını ve güçleneceğini söyledi.

Enflasyon Konusunda Tedbir Alınmalı

Enflasyonun önceki dönemlerde tek haneye düştüğünü ancak son dönemlerde çift haneli rakamlarda olduğunu belirten Şimşek, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Bu konuda biraz sabırlı olmak gerektiğinin altını çizen Şimşek, para politikasının hemen ertesi gün çalışıp sonuç vermeyeceğini bu konuda sabırla ilerlemek gerektiğini söyledi. Enflasyon konusunda ciddi tedbirler alınması gerektiğini savunan Şimşek, bu konu ile ilgili gıda komitesini çağırdığını ve ciddi tedbirlerin alınması için adımların atılacağını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.