Forum İstanbul 2017 bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, küresel ekonomi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Uzun bir süreçten sonra küresel ekonominin ilk defa toparlanma sürecine girdiğini belirten Şimşek, AB’de bütün göstergelerin büyümenin hız kazanacağı yönünde olduğunu, Türkiye’nin de ihracatını ve büyüme oranını yeniden dengelemesi için bu süreci değerlendirmesi gerektiği için önemli zaman diliminde olunduğunu söyledi. Küresel ekonomi açısından değerlendirme yapıldığında enflasyonun halen kontrol altına tutulduğunu belirten Şimşek, kısa vadede para politikasının beklenen orandan daha az sıkılaştırılmasının bir risk olarak görüldüğünü ancak şu an için böyle bir öngörünün olmadığını söyledi.

Büyümede Sorunumuz Var

Küresel piyasalar dışında Türkiye ekonomisi hakkında da açıklamada bulunan Şimşek, Türkiye’de bütün kısa vadeli göstergelerin büyümenin hızlanacağı yönünde olduğunun altını çizdi. Piyasalarda normalleşme sürecine geçildiğini, normalleşmenin büyümeyi destekleyeceğini belirten Şimşek, büyümedeki sorunun iç talep ağırlıklı büyüme olmasının olduğunu söyledi. Şimşek dış talepteki büyüme ile yeniden dengelenme sürecinin başlayacağını ve güçleneceğini söyledi.

Enflasyon Konusunda Tedbir Alınmalı

Enflasyonun önceki dönemlerde tek haneye düştüğünü ancak son dönemlerde çift haneli rakamlarda olduğunu belirten Şimşek, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi. Bu konuda biraz sabırlı olmak gerektiğinin altını çizen Şimşek, para politikasının hemen ertesi gün çalışıp sonuç vermeyeceğini bu konuda sabırla ilerlemek gerektiğini söyledi. Enflasyon konusunda ciddi tedbirler alınması gerektiğini savunan Şimşek, bu konu ile ilgili gıda komitesini çağırdığını ve ciddi tedbirlerin alınması için adımların atılacağını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın