Ana SayfaEkonomiAzerbaycan Yatırımda Kardeş Ülkeyi Seçti!

Azerbaycan Yatırımda Kardeş Ülkeyi Seçti!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendiren Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin bundan sonraki süreçte daha da iyi olacağının sinyallerini verdi. Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş ülke olduklarını belirten Mustafayev, Azerbaycan’ın yurt dışında en çok yatırım yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu, iki ülke arasındaki ticari ve siyasi ilişkilerin iyi durumda olduğunu yakın zamanda Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ın kendisini ziyaret ettiğini söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık olunduğunu belirten Mustafayev, Azerbaycan’a bağlı olan Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde üretilen ürünlerin Türkiye’ye ihracatının gerçekleştirilmesinin de gündemde olduğunun altını çizdi.

Kardeş Ülkeye Yatırım Yaptık

Yaptığı açıklama ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin boyutu hakkında detaylı bilgi veren Mustafayev, Azerbaycan’ın yurt dışındaki en fazla yatırımının kardeş ülke olarak görülen Türkiye’de olduğunu söyledi. Yapılan yatırımların devamının geleceğinin sinyallerini veren Mustafayev, şimdiye kadar toplamda 9 milyar dolar tutarında yatırımın Türkiye’ye yapıldığını, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracağını ve kazanç getireceğini söyledi.

2 Bin Azeri Şirketi Var

Azerbaycan Türkiye’de 9 milyar dolarlık yatırım yaparken Türkiye’nin de Azerbaycan’da yatırımları olduğunu belirten Mustafayev, Türkiye’nin Azerbaycan’da 11 milyar dolarlık yatırımı olduğunu ve toplamda 2 bin 900’den fazla Türk şirketinin Azerbaycan’da faaliyet gösterdiğini söyledi. Mustafayev Türkiye’deki Azeri şirketlerinin sayısının ise 2 bin civarında olduğunu, gelişen ticari ilişkiler ile bu sayının artış göstereceğini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,213TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.