Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri değerlendiren Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin bundan sonraki süreçte daha da iyi olacağının sinyallerini verdi. Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş ülke olduklarını belirten Mustafayev, Azerbaycan’ın yurt dışında en çok yatırım yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu, iki ülke arasındaki ticari ve siyasi ilişkilerin iyi durumda olduğunu yakın zamanda Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ın kendisini ziyaret ettiğini söyledi. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık olunduğunu belirten Mustafayev, Azerbaycan’a bağlı olan Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’nde üretilen ürünlerin Türkiye’ye ihracatının gerçekleştirilmesinin de gündemde olduğunun altını çizdi.

Kardeş Ülkeye Yatırım Yaptık

Yaptığı açıklama ile iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin boyutu hakkında detaylı bilgi veren Mustafayev, Azerbaycan’ın yurt dışındaki en fazla yatırımının kardeş ülke olarak görülen Türkiye’de olduğunu söyledi. Yapılan yatırımların devamının geleceğinin sinyallerini veren Mustafayev, şimdiye kadar toplamda 9 milyar dolar tutarında yatırımın Türkiye’ye yapıldığını, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinin her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracağını ve kazanç getireceğini söyledi.

2 Bin Azeri Şirketi Var

Azerbaycan Türkiye’de 9 milyar dolarlık yatırım yaparken Türkiye’nin de Azerbaycan’da yatırımları olduğunu belirten Mustafayev, Türkiye’nin Azerbaycan’da 11 milyar dolarlık yatırımı olduğunu ve toplamda 2 bin 900’den fazla Türk şirketinin Azerbaycan’da faaliyet gösterdiğini söyledi. Mustafayev Türkiye’deki Azeri şirketlerinin sayısının ise 2 bin civarında olduğunu, gelişen ticari ilişkiler ile bu sayının artış göstereceğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın