Son dönemlerde kredi kullandırmaya yönelik yapılan işlemlere bir yenisi daha eklendi. 2016 yılının yaşanan ekonomik durgunluk ile sona ermesi ile harekete geçen yetkililer piyasaların canlanması ve nakit para akışının sağlanabilmesi için kredi musluklarının açılması talimatını vermişti. Kredi temini konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş, KOSGEB ve KGF desteği ile pek çok kurum ve kuruluşa kredi alma imkânı sağlanmıştı. Yapılan bu çalışmaların üzerine Resmî gazete ’de yayımlanan bir karar ile esnaf ve sanatkarların finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması için Türkiye Halk Bankası A. Ş tarafından verilecek olan kredilerin kullandırılması ile ilgili şartlarda değişikliğe gidildi.

Resmî Gazete İle Değişikliğe Gidildi

Resmî Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne bağlı durumda olan Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaleti ile ya da doğrudan esnaf ve sanatkarlara kredi kullandırılması hakkındaki kararda değişiklik yapıldı.

Krediden Faydalanabilecekler

Mevcut durumda kamu kurum ya da kuruluşlarının faiz ya da hibe desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkarlara söz konusu krediler kullandırılmıyordu ancak yeni düzenleme sonrasında son 5 yıl içerisinde söz konusu desteklerden faydalanmayanlar Halkbank tarafından verilen ESKKK kefaleti ile verilen krediden faydalanabilecekler. Karara göre 2016 ve 2017 yılında uygulanan KOSGEB kapsamındaki kredilerden yararlanan esnaf ve sanatkârlar istisna tutuldu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın