Gurbetçiye Konut Alımında KDV Yok!

0

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de konut alımı için KDV istisnasının uygulanacağı Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında duyuruldu. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşların Şubat ayından bu yana yapılan açıklamalar sonrasında konut alımında KDV muafiyeti bekledikleri ortaya çıkmıştı. Bir süredir üzerinde yapılan çalışmaların sonunda tamamlandığı belirtildi. Resmi Gazetede yayınlanan ayrıntılar sonunda belli oldu. Yurt dışında yaşayan gurbetçilere ülkeden ev almaları durumunda KDV muafiyetinin yaşanacağı ifade edildi. Bu durumun konut sektörünü biraz daha hareketlendirmesi bekleniyor. Konu hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklama yaptı. 

Yapmış olduğu açıklamalarda ‘Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra ülke dışına yerleşmiş olan kişiler ile iş merkezlerinin Türkiye olmadığı kişilere müjde veriyoruz. Artık Türkiye’den konut alımlarında herhangi bir şekilde KDV alınmayacak. Bu kişiler KDV muafiyetine tabi tutulacaklar’ ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz ay görüşülen ve yürürlüğe giren uygulamanın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 5 Mayıs tarihinden bu yana uygulanabilir olacağı ifade edildi. Ancak bu durumdan yararlanmaları için bazı şartları da beraberinde taşımaları gerekecek. Satış işleminden önce satış bedelinin yarısını ülkeye döviz olarak getirmek zorunda kalacaklar. Kalan kısımda bir yıllık süreç içerisinde yine aynı şekilde döviz olarak getirilecek. 

Konut yada da iş yeri alan gurbetçilerin aldıkları gayrimenkulu bir yıl içerisinde herhangi bir sebepten dolayı satmamaları gerekecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi sonucunda hem inşaat sektörünün hem de konut sektörünün hareketlilik kazanması planlanıyor. Ekonominin canlanması da beklentiler arasında yer alıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın