Ana SayfaGündemGurbetçiye Konut Alımında KDV Yok!

Gurbetçiye Konut Alımında KDV Yok!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için Türkiye’de konut alımı için KDV istisnasının uygulanacağı Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında duyuruldu. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşların Şubat ayından bu yana yapılan açıklamalar sonrasında konut alımında KDV muafiyeti bekledikleri ortaya çıkmıştı. Bir süredir üzerinde yapılan çalışmaların sonunda tamamlandığı belirtildi. Resmi Gazetede yayınlanan ayrıntılar sonunda belli oldu. Yurt dışında yaşayan gurbetçilere ülkeden ev almaları durumunda KDV muafiyetinin yaşanacağı ifade edildi. Bu durumun konut sektörünü biraz daha hareketlendirmesi bekleniyor. Konu hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklama yaptı. 

Yapmış olduğu açıklamalarda ‘Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra ülke dışına yerleşmiş olan kişiler ile iş merkezlerinin Türkiye olmadığı kişilere müjde veriyoruz. Artık Türkiye’den konut alımlarında herhangi bir şekilde KDV alınmayacak. Bu kişiler KDV muafiyetine tabi tutulacaklar’ ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz ay görüşülen ve yürürlüğe giren uygulamanın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından 5 Mayıs tarihinden bu yana uygulanabilir olacağı ifade edildi. Ancak bu durumdan yararlanmaları için bazı şartları da beraberinde taşımaları gerekecek. Satış işleminden önce satış bedelinin yarısını ülkeye döviz olarak getirmek zorunda kalacaklar. Kalan kısımda bir yıllık süreç içerisinde yine aynı şekilde döviz olarak getirilecek. 

Konut yada da iş yeri alan gurbetçilerin aldıkları gayrimenkulu bir yıl içerisinde herhangi bir sebepten dolayı satmamaları gerekecek. Uygulamanın hayata geçirilmesi sonucunda hem inşaat sektörünün hem de konut sektörünün hareketlilik kazanması planlanıyor. Ekonominin canlanması da beklentiler arasında yer alıyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.