Bir dönemin devi olarak ifade edilen Emlak Bankasının 16 yıl sonra tekrar geri dönmesi ve faaliyetlerine devam etmesi planlanıyor. 

Bankacılık devi olarak ifade edilen Emlak Bankası 2001 yılında bankacılık yapma yetkilerini sona erdirmişti. Bankanın tasfiye çalışmalarına başladığı açıklanmıştı. Aradan geçen 16 yılın ardından Emlak Bankasının tekrar aktif hale getirilmesine karar verildi. Bu haberin ortaya çıkması üzerine bankanın logo olarak ne kullanacağı merak konusu haline gelmişti. Bunun ardından ev şeklindeki eski logosunu kullanacağı yönünde bazı açıklamalar yapıldı. Emlak Bankasının bir dönemin dev bankası olduğu bilindiği için pek çok emlak satışında etkili olduğu açıklanmıştı. 

Tasfiye sürecinde olan Emlak Bankasının yeniden aktif hale getirilmesine karar verildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından durumun tekrar görüşülmeye başlandığı açıklandı. Bankanın tasfiye sürecine ilişkin olan düzenlemesinin görüşmeler sonrasında durdurulduğu açıklandı. Geçmişe gittiğimiz zaman Emlak Bankası Atatürk’ün isteği sonucunda kurulmuştu. 3 Haziran 1926 yılında kurulan bankanın sermayesi için o zamanda 20 milyon liranın harcanmış olması ise dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor. Yıllar içerisinde bankanın sermayesi artırılmaya başlandı. Pek çok konut projesinde aktif bir şekilde hizmet verdiği öğrenildi. 

Bankanın sermayesinin 2014 yılı içerisinde vergi rekortmenleri listesinde yer aldığı görülmüş oldu. Aktif hale gelmesi için sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için bir yıllık geçiş sürecinin tamamlanması planlanıyor. Yapılacak toplantı süreci içerisine kar zarar hesaplarının yapılması ve ödenecek ücretlerin belirlenmesi bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.