Aydın’da tarım makinelerinin ulaşamadığı bölgelerde tırpan kullanmayı bilen kişilerin mühendisle eş maaş aldıkları belirlenmiş oldu. 

Türkiye tarım sektöründe önemli çalışmalar yaparken bu konu hakkında önemli çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’nin en verimli toprakları gözden geçirildiği zaman Aydın göze çarpıyor. Aydın’da son dönemlerde hava koşulları ve bereketli yağışlar üreticileri mutlu etmeye başladı. Bölgede tarım çalışmaları başladı. Bu yıl elde edilecek mahsulün son derece bol olması planlanıyor. Ancak şehrin dağ köylerinde tarım sektörü bazı problemler ile karşılaşmaya başladı. Dağlık alanlara yeni tarım makinelerinin ulaşamadığı belirlendi. Bu durumda eski usul makinelerle çalışma imkanı doğmuş oldu. 

20 gün öncesine bakıldığı zaman bölgede kuraklık çeşitli problemleri de beraberinde getirmişti. Üreticilerin bir anlamda çeşitli sorunlarla karşılaştıkları konuşulmuştu. Ancak 20 gündür bereketli bir şekilde meydana gelen yağışlar son derece dikkat çekmeye başladı. Bölgedeki tarlaların ve tarım alanların yağışlardan dolayı etkilendiği ve yeşillenmeye başladığı belirlendi. Otların büyümesi hayvancılıkla uğraşanları da çok sevindirdi. Bu otların hayvan yemi olarak kullanılacağı ifade edildi. Bölgede tarım işçilerinin gündeliği 45 lira ile 70 lira arasında değişiklik gösterirken tırpan kullananların aldıkları maaş adeta dudak uçuklattı. 

Tırpan kullanan ve makinelerin giremediği yerlere giren tarım işçilerine iki kat ücret ödeniyor. Özellikle dağlık alanlara yeni usul makineler giremediği için bu konuda tırpan kullananlar değerli hale gelmeye başladı. Aylık maaş hesaplaması yapıldığı zaman mühendislik maaşı ile yarışan aylık 4 bin 200 lira maaş verildiği açıklandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.