Yurt dışına çıkışlarda özellikle yaz sezonunda çileye dönüşen pasaport kontrol işlemleri yakın zamanda daha kolay hale gelecek. Vatandaşların zaman kaybetmesine sebep olurken çalışanların da daha fazla efor sarf etmesine neden olan uygulamalar yeni düzenlenen yazılım ile kolaylaşacak. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Emniyet Genel Müdürlüğü Polnet Bilgi Sistemleri üzerinde yeni bir yazılım çalışması yürütüyor. Pasaport kontrolleri sırasında zaman zaman yaşanan arızalar ve ağırlaşmaların pasaport polisi ve yolcuları zor durumda bıraktığını belirten yetkililer, sınır kapılanda pasaport sistemlerinde yeni bir yazılım versiyonu oluşturulduğunu ve sistemin test edilmeye başlandığını söyledi.

Süre Kısalacak

Şimdilik Atatürk Havalimanı’nda test edilen yeni yazılıma birçok kurumdan bilgi akışı sağlanıyor ve böylelikle pasaport kontörlünü yapan pasaport polisine yurda giriş çıkış işlemi yapan yolcunun tüm bilgileri daha kapsamlı olarak ulaşıyor. İşlem sırasında daha kapsamlı bir sorguya çok daha kısa sürede ulaşma imkânı bulan personel yolcunun geçiş sürecinin de kısalmasını sağlamış olacak.

Kuyruklar Azalıyor

Sistemin test edilme aşamasında olduğunu ve bu yüzden şimdilik zaman zaman sistemde ağırlaşma yaşandığını belirten yetkililer, yoğunlukta havayollarının yaz tarifesine geçmesinin de etkisi olduğunun altını çiziyor. Yaşanan yoğunluğun kısa sürede çözümlenmeye çalışıldığını belirten yetkililer, pasaport polisinin aldığı önlemler sayesinde kuyrukların azaldığını söylüyor. Deneme aşamasında olan sistemin bir süre daha böyle devam edeceğini belirten yetkililer, sistemin oturması ile yolcuların kuyruk ve bekleme çilesinin sona ereceğini daha kısa sürede giriş ve çıkışların yapılabileceğini açıklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.