Moldova-  Türkiye İş Forumu’nda açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin geçmişten günümüze gelişimi ve değişimi hakkında açıklamalarda bulunan Yıldırım, geçmiş ile kıyaslama yapıldığında 2002 yılından sonra hükümetlerin gerçekleştiği büyük atılımların Türkiye için çok önemli olduğu gibi pek çok gelişen ülkeye de ilham kaynağı olduğunu söyledi. Forum’da geleceğe dair ekonomik hedeflerden de bahseden Yıldırım, yapılan yatırım ve teşviklerin olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını yatırım yapılan projelerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini, dünyanın en büyük havalimanının ilk bölümünün 2018 yılında açılacağını ve tüm dünyaya örnek teşkil edeceğini söyledi.

İhracat 5’e Katlandı

Ekonomisinin gelişme kaydettiğinin altını çizen ve istikrarlı devam etmenin bunun üzerinde çok büyük etkileri odluğunu belirten Yıldırım, Türkiye’nin milli gelirinin 2002 yılında 230 milyar dolar iken 2016 yılında bu rakamın 850 milyar dolara çıktığını yaşanan bu gelişmenin çok önemli odluğunu söyledi. Kişi başı milli gelir konusunda da artış yaşandığının altını çizen Yıldırım, 3 bin 500 dolar olan kişi başı milli gelirin 10 bin dolar seviyesine geldiğini söyledi. Son 15 yıllık süreçte ihracatın 5’e katlandığını hatırlatan Yıldırım, hedef olarak 500 milyar dolar ihracat rakamının belirlendiğini sözlerine ekledi.

GSYH 2 Trilyon Olacak

Gayri safi yurtiçi hasılanın yükselmesi için çalışmaların olduğunu belirten Yıldırım, Cumhuriyetin 100. Yılına yaklaşırken 2023 yılına dair hedeflerinin olduğunu ve GSYH’nin 2 trilyon dolara ulaştırılmasını istediklerini, kişi başı milli gelirin ise 25 bin doların üzerinde olmasını istediklerini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın