Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında esnafın kredi kullanımında karşılaştığı engelleri ortadan kalktığı açıklandı. 

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Osman Karamercan tarafından yapılan açıklamalar sonrasında esnafları sevindiren bir haber verildi. 2016 ve 2017 yıllarında KOBİ’lere verilmesi planlanan sıfır faizli kredi imkanları esnafların yüzünü güldürmeyi başarmıştı. Ancak detaylı bir şekilde düşünüldüğü zaman faiz destekli kredi kullanımı sırasında bazı engellerin ortaya çıkması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bu konuda esnaflara yardımcı olmak amacıyla Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararların Resmi Gazete’de yayınlandığı açıklandı. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni genelge ile birlikte engellerin ortadan kaldırıldığı belirlendi. 

Esnafların kredi kullanımında karşılaştığı sorunların çözüme kavuşturulması için bir süredir Bakanlar Kurulu tarafından yeni düzenlemelerin yapıldığı ifade edilmişti. Yapılan değişikliklerin ardından son 5 yıllık süreç içerisinde kamu ve kuruluşlarda faiz ya da hibe desteği almış olan işletmelerin alınan karar sonrasında tekrar faiz ve indirimli kredi desteğinden tekrar yararlanamayacakları ortaya çıktı. Bu desteklerden yararlanmaları halinde faiz desteğinin iptal edileceğine dair kararın ortaya çıkacağı ifade edildi. Bir süredir esnaf ve sanatkarların kredi desteği alma konusunda çeşitli engellerle karşılaştıkları ifade edilmişti. Bunun ardından Bakanlar Kurulu merakla beklenen çalışmaları tamamladı. Sonrasında Resmi Gazete ile yayınlanarak hayata geçirildiği açıklandı. 

Bu kararlar çerçevesinde 5 yıllık süreç içerisinde kamu kurumlarında sağlanan sıfır faizli kredi desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkarların yine aynı yıl içerisinde aldıkları kredilerden hariç tutularak istisna bir karar verileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.