Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terör dolayısı ile zarar gören konutlar için geliştirilen proje hayata geçiriliyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Ergün Turan tarafından yapılan açıklamaya göre bölgede terörden zarar gören alanlar İdarenin çalışmaları kapsamından yenilenmeye başladı. Vatandaşların terör dolayısı ile mağdur olmasının önüne geçilmesi için bu çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını, bölgenin terörden temizlenmesi ile projenin hayata geçirildiğini belirten Turan, devam eden inşa ve ihya çalışmaları kapsamında 38 adet ihale gerçekleştirildiğini, ihaleler sonucunda Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri ve ilçelerinde tahrip olan ve yıkılan binaların yerine 22 bin 361 adet konutun yeniden yapılacağını söyledi. Turan çalışmaların başladığını ve bu konutlardan 18 bin 896’sının yapımına başlandığını söyledi.

20 Milyar Yatırım Yapıldı

2002 yılından beri Güneydoğu’ya 20 milyar liralık yatırım yapıldığını, bölgede vatandaşların ihtiyacı olan birçok binanın şu dönemde inşa edildiğini belirten Turan, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Batman ve Kars gibi illerde yoğun çalışmaların yapıldığını, sosyal donatı alanlarının yanı sıra dar gelir grubundaki vatandaşlar için çalışmaların hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Turan bölgede 60 bin konut yapma hedefinin olduğunu şehirlerin yenilenmesinin 2019 yılında tamamlanacağını söyledi.

Şırnak İlk Sırada

TOKİ’nin bölgede yaptığı çalışmaları değerlendiren Turan, bölgede 75 bin 605 konutun projelendirildiğini, vatandaşların ihtiyaçları esas alınarak çalışmaların yürütüldüğünü en yüksek konut yapımının ise Şırnak’ta gerçekleşeceğini söyledi. Turan konut inşaatlarının büyük kısmının 2017 yılının sonunda tamamlanacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.