Türk Lirasından Büyük Başarı! İlk Sıraya Yerleşti!

Ekonomistler ve analistler tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Türk lirasının başarısı bir kez daha gözler önüne serildi. 

Son dönemlerde analistler tarafından yapılan incelemelerin ardından Türk lirası büyük bir başarı sağlamaya başladı. Borsa İstanbul son zamanlarda büyük bir çıkış yakalamış, bir süredir olduğu gibi yine haftaya yüzde 0.43 seviyelerinde bir yükseliş yakalamayı başarmıştı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında en çok yükselişin yaşandığı sektörlerin ise bankacılık ve holding sektörü olduğu tespit edildi. En çok gerileyen sektörler göz önünde bulundurulduğu zaman spor sektörü olduğu tespit edildi. BIST 100 endeksinin aynı zamanda döviz kurlarından destek bulduğu tespit edilmiş oldu. 

Analistler tarafından yapılan açıklamaların ardından Türk lirasının yaşadığı büyük çıkış bir kez daha gözler önüne serildi. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri düşünüldüğü zaman dolara karşı en iyi şekilde direnç gösteren para birimi olduğu tespit edildi. Türk lirasının dolara karşı en fazla yükseliş sağladığı para birimi olduğu tespit edildi. Doların son zamanlardaki değer kaybından dolayı döviz kurları da değer kaybına uğramaya başladı. Bu durum ise BIST 100 endeksini etkilemeye başladı. 

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamalar sonrasında mart ayında sanayi üretim endeksinin geçen yıla kıyasla yüzde 2.5 oranında artacağı tespit edilmişti. Bu durumda yüzdelerin artması borsadaki etkilerini de kısa süre içerisinde göstermeye başladı. Türk lirasının gelişmekte olan para birimleri arasından sıyrılarak birinci sıraya yerleşmesi büyük bir başarı olarak değerlendirildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.