Maliye Bakanından Önemli Borç Açıklaması

0

Vergi borçları için gerçekleştirilen yapılandırma çalışmaları hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal önemli uyarılarda bulunurken son şansları olduğunu belirtti. 

Vergi borçlarının kolaylıkla ödenmesi için devlet tarafından çeşitli destekler verilmeye devam ediliyor. Bu süreç içerisinde tekrar borç yapılandırma sisteminin hayata geçirildiği öğrenildi. Bunun ardından vergi borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için yeni fırsatlar sunulmuştu. Ancak Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan son açıklamalarla birlikte vergi yapılandırması hakkında önemli açıklamalar yapıldı. 

Maliye Bakanı vergi yapılandırması hakkında borç ödeyen vatandaşlar için Mayıs ayındaki taksitlerini aksatmamaları gerektiği konusunda uyarı yapıldı. Mayıs ayında ödenmesi gereken taksitlerin aksatılması ve ödenmemesi halinde yapılandırma sisteminden atılacakları ve sonrasında tekrar yapılandırmadan yararlanamayacakları açıklandı. Borçlarını yapılandırma kapsamında gecikme zam ve faizlerinden muaf tutularak taksitlerle ödemek isteyen mükellefler için son şans olduğu tespit edildi. Mayıs ayı içerisinde ödenmesi gereken borçlarını ödemeyen vatandaşlar için yasal işlem yapılacağı açıklandı. Yapılandırma sistemine müracaat etmiş ve sonrasında ödemelerini iki taksit kadar aksatmış olan kişilerin sistemden atılacağı açıklandı. Sonrasında daha önceki dönemlerde yapıldığı gibi herhangi bir şekilde telafi yapılmayacağı özellikle belirtildi. Yeni yapılandırma kanununda yapılan değişiklikler sonrasında telafi hakkının verilmeyeceği öğrenildi. 

Mayıs ayında taksitlerin ödenmesi oldukça önemli bir detay olarak belirtiliyor. Taksitlerini ödeyenler yapılandırmanın getirdiği tüm imkanlardan sorunsuz bir şekilde yararlanabilecekler. Ancak maddi anlamda zor durumda olan mükelleflere herhangi bir zorluk çıkarmadan çeşitli imkanların tanınmasına karar verilecek. Beyannamelerin zamanında verilmesi halinde borç ödeme sürelerinin 60 aya kadar uzatılabileceği belirtildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın