İstanbul Boğazı’nda tapulandırılabilir ve işlevlendirilerek piyasa arzına açılabilir araziler hakkında bir araştırmada bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER), İstanbul Boğazı’nda toplamda 114 milyon 453 bin metrekarelik arazi bulunduğunu ve arazilerin toplam değerinin 670 milyar lira seviyesinde olduğunu söyledi. Konu hakkında açıklama yapan TUVİMER Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, İstanbul’un Varlık Değerleri başlıklı bir çalışma yaptıklarını, İstanbul Boğazı’nı da bu kapsamda ele aldıklarını söz konusu olan alana arsa ve tarlaların da dahil olduğunu belirtti.

En Değerli İlçe Şişli

Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilgileri açıklayan Altun, en değerli ilçelerin ilk sırasında Şişli’nin geldiğini, Şişli’den sonra sırası ile Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih ilçelerinin geldiğini, söz konusu olan ilçelerde arsaların ortalama metrekare fiyatlarının 10 ila 25 bin arasında değiştiğini söyledi. En düşük değere sahip olan ilçelerin Şile, Çatalca ve Silivri olduğunu belirten Altun, bu ilçelerde arsa ve arazi bedellerinin 500 ila 1000 lira arasında değiştiğini söyledi.

670 Milyar Lira Düşük

Toplam arazi değeri olarak 670 milyar lira olduğunu ancak bu rakamın emsal sayılabilecek metropol ve bölgeler ile kıyaslandığında rakamın çok düşük olduğunu söyledi. Boğazın potansiyelinin bu rakamın çok üzerinde olduğunu belirten Altun, İstanbul’da değer odaklı planlama yapılması ile Boğaz’ın hak ettiği değere kavuşabileceğini, bu konunun dikkate alınması gerektiğini ve çalışmaların bu yönde yapılması gerektiğini söyledi. Altun Boğaz’da en değerli arsaların Beşiktaş tarafında olduğunu ve metrekarenin 16 ila 30 bin arasında değiştiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.