Ana SayfaEkonomiÇamurun Değeri 100 Milyon Euro!

Çamurun Değeri 100 Milyon Euro!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son günlerde yerli ve yenilenebilir elektrik konusunda yapılan çalınmaların ve yatırımların sonu gelmiyor. Türkiye’nin rüzgâr enerjisinin üretilmesi için coğrafi konum itibari ile çok verimli bir alanda bulunduğunu belirten yetkililer diğer elektrik üretim alanlarının da kullanılması için her fırsatta teşviklerde bulunmaya devam ediyor. Elektrik üretimi konusunda yapılan teşvik ve çalışmaları devam ederken 1977 yılından itibaren telekomünikasyon, GSM ve santral altyapıları alanında hizmet vermeye devam eden Cenay Holding’den elektrik üretimi ile ilgili yatırım yapıldığı bilgisi geldi. 2011 yılında holding bünyesinde kurulan Arasya Atıksu Çözümleri Şirketi kısa bir süre içerisinde çamurdan elektrik üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

100 Milyon Euro Fon

Atık su arıtma konusunda 200 yılı aşkın süredir hizmet veren Alman Huber Şirketi’nin Türkiye temsilciliğini yürüten Araya Atıksu Şirketi çamurdan elektrik üretmek için kolları sıvadı. Şirket almış olduğu 100 milyon euroluk fon ile 12 adet santral kurarak 1,2 milyon ton çamurdan elektrik üretmeye başlayacak.

12 İlde Santral Kurulacak

Konu hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Güldamla, çamurun 2500 ila 4500 kilo kalori arasında ısı değerine sahip olduğunu, çamurun Denizli’de inşaatı tamamlanmış olan tesise ek olarak Tekirdağ’dan Malatya’ya kadar 12 ilde 4 megavatlık elektrik santralı kurulacağını söyledi.

Çevre De Kazanıyor

Çamurun yanması ile elektrik üretileceğini ve yanmadan oluşan külün de çimento fabrikalarına verileceğini söyleyen Güldamla, böylelikle hem ekonominin kazandığını hem de çevrenin kazandığını söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.