Çamurun Değeri 100 Milyon Euro!

0

Son günlerde yerli ve yenilenebilir elektrik konusunda yapılan çalınmaların ve yatırımların sonu gelmiyor. Türkiye’nin rüzgâr enerjisinin üretilmesi için coğrafi konum itibari ile çok verimli bir alanda bulunduğunu belirten yetkililer diğer elektrik üretim alanlarının da kullanılması için her fırsatta teşviklerde bulunmaya devam ediyor. Elektrik üretimi konusunda yapılan teşvik ve çalışmaları devam ederken 1977 yılından itibaren telekomünikasyon, GSM ve santral altyapıları alanında hizmet vermeye devam eden Cenay Holding’den elektrik üretimi ile ilgili yatırım yapıldığı bilgisi geldi. 2011 yılında holding bünyesinde kurulan Arasya Atıksu Çözümleri Şirketi kısa bir süre içerisinde çamurdan elektrik üretimi gerçekleştirmeyi planlıyor.

100 Milyon Euro Fon

Atık su arıtma konusunda 200 yılı aşkın süredir hizmet veren Alman Huber Şirketi’nin Türkiye temsilciliğini yürüten Araya Atıksu Şirketi çamurdan elektrik üretmek için kolları sıvadı. Şirket almış olduğu 100 milyon euroluk fon ile 12 adet santral kurarak 1,2 milyon ton çamurdan elektrik üretmeye başlayacak.

12 İlde Santral Kurulacak

Konu hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Güldamla, çamurun 2500 ila 4500 kilo kalori arasında ısı değerine sahip olduğunu, çamurun Denizli’de inşaatı tamamlanmış olan tesise ek olarak Tekirdağ’dan Malatya’ya kadar 12 ilde 4 megavatlık elektrik santralı kurulacağını söyledi.

Çevre De Kazanıyor

Çamurun yanması ile elektrik üretileceğini ve yanmadan oluşan külün de çimento fabrikalarına verileceğini söyleyen Güldamla, böylelikle hem ekonominin kazandığını hem de çevrenin kazandığını söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın