Ana SayfaEkonomiIşık: Savunma Sanayisi Cirosu Arttı!

Işık: Savunma Sanayisi Cirosu Arttı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye’nin her geçen gün savunma sanayi alanında gelişme gösterdiğini belirten ve 3. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF 2017) açılısında önemli açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, fuarın tüm dünyadan alanında önemli isimleri ağırladığının altını çizerken, ülkeler ve kuruluşlar arasındaki iş ve dostluk ilişkililerinin geliştirilmesi için platformun çok önemli olduğunu söyledi. Tüm dünyada belirsizliklerin arttığını, ülkelerin bu süreçte güvenliğe yönelik sınamalarının çoğaldığını, terörün küreselleştiğini ve tüm insanlığı tehdit eder pozisyona geldiğini belirten Işık, ortak tehdit ve sınamalar karşı tavır almanın kaçınılmaz hale geldiğini, bu yüzden de savunma ve güvenlik harcamalarının artırılmasının gerektiğini söyledi.

Harcamalar Ekonomiyi Desteklemeli

Tüm dünyada savunma ve güvenlik önlemleri için harcamaların arttığını ancak bu artışın ülkelerin genel refah ve gelişmişliğinden çalmaması gerektiğini belirten Işık, savunma harcamalarının üretimi, kalkınmayı ve istihdamı sağlayacak şekilde planlanması gerektiğini, ülkelerin refah ve gelişmişliğine katkı sağlaması gerektiğini söyledi.

Sömürü Düzeninden Çıkılmalı

Savunma sanayi alanında bazı ülkelerin satıcı bazılarının ise sadece alıcı rolünde olduğunu, bu sömürü düzeni alışkanlığından çıkılması gerektiğini belirten Işık, bu yüzden bilgi ve teknoloji paylaşımının yapılması gerektiğini, ortak üretim alanlarına yoğunlaşılması gerektiğini, kazan kazan formülünün hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ciro 6 Milyar Dolara Yaklaştı

Savunma sanayi alnında güzel gelişmelerin yaşandığını belirten Işık, sektörün 60 binden fazla istihdam sağladığını, geçtiğimiz yılın cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığını, ihracatın ise 1 milyar 700 milyon dolar seviyesinde olduğunu, güçlü adımlar ile ilerleyerek bu alanda en gelişmiş 10 ülke arasına girileceğini söyledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.