Ana Sayfa Ekonomi Işık: Savunma Sanayisi Cirosu Arttı!

Işık: Savunma Sanayisi Cirosu Arttı!

0

Türkiye’nin her geçen gün savunma sanayi alanında gelişme gösterdiğini belirten ve 3. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nın (IDEF 2017) açılısında önemli açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, fuarın tüm dünyadan alanında önemli isimleri ağırladığının altını çizerken, ülkeler ve kuruluşlar arasındaki iş ve dostluk ilişkililerinin geliştirilmesi için platformun çok önemli olduğunu söyledi. Tüm dünyada belirsizliklerin arttığını, ülkelerin bu süreçte güvenliğe yönelik sınamalarının çoğaldığını, terörün küreselleştiğini ve tüm insanlığı tehdit eder pozisyona geldiğini belirten Işık, ortak tehdit ve sınamalar karşı tavır almanın kaçınılmaz hale geldiğini, bu yüzden de savunma ve güvenlik harcamalarının artırılmasının gerektiğini söyledi.

Harcamalar Ekonomiyi Desteklemeli

Tüm dünyada savunma ve güvenlik önlemleri için harcamaların arttığını ancak bu artışın ülkelerin genel refah ve gelişmişliğinden çalmaması gerektiğini belirten Işık, savunma harcamalarının üretimi, kalkınmayı ve istihdamı sağlayacak şekilde planlanması gerektiğini, ülkelerin refah ve gelişmişliğine katkı sağlaması gerektiğini söyledi.

Sömürü Düzeninden Çıkılmalı

Savunma sanayi alanında bazı ülkelerin satıcı bazılarının ise sadece alıcı rolünde olduğunu, bu sömürü düzeni alışkanlığından çıkılması gerektiğini belirten Işık, bu yüzden bilgi ve teknoloji paylaşımının yapılması gerektiğini, ortak üretim alanlarına yoğunlaşılması gerektiğini, kazan kazan formülünün hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ciro 6 Milyar Dolara Yaklaştı

Savunma sanayi alnında güzel gelişmelerin yaşandığını belirten Işık, sektörün 60 binden fazla istihdam sağladığını, geçtiğimiz yılın cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığını, ihracatın ise 1 milyar 700 milyon dolar seviyesinde olduğunu, güçlü adımlar ile ilerleyerek bu alanda en gelişmiş 10 ülke arasına girileceğini söyledi.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version