Ekonomi Tüfenkci: Aldatanlara Ceza Kesildi!

Tüfenkci: Aldatanlara Ceza Kesildi!

Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde gerçekleştirilen Reklam Kurulunun toplantısına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, toplantıda yaptığı konuşmada Reklam Kurulu’nun en yetkin denetleyici ve düzenleyici olduğunu vurgulayarak, Bakanlık kapsamında tüketicilerin çıkarlarının korunması, can ve mal güvenliğinin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi için Reklam Kurulu’nun gerekli çalışmaları yürüttüğünü söyledi. Bakanlık olarak Reklam Kurulu’nun çalışmalarını her zaman önemsediklerini ve gerekli tüm desteği sağladıklarının altını çizen Tüfenkci, Reklam Kurulu’nun sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ve meslek örgütlerinin bir araya geldiği bir yapılanma olduğunu ve kararlarında atam bağımsız hareket ettiğini, kendine özgü yapısı ile idari yapılanmada önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Toplam 6,2 Milyon Lira Ceza

2016 yılında Reklam Kurulun karara bağladığı dosyalar hakkında bilgi veren Tüfenkci, kurula yapılan 5 bin 121 başvurunun 822’sinin karara bağlandığını ve mevzuata aykırı bulunan tüketiciyi kandırmaya ve aldatmaya yönelik odluğu tespit edilen reklamlara toplamda 6 milyon 214 bin 945 lira idari para cezası kesildiğini söyledi.

Gıda Sektörü İlk Sırada

Geçtiğimiz yapılan başvurular hakkında detaylı bilgi veren Tüfenkci, en fazla başvurunun 3 bin 136 adet ile gıda sektöründe gerçekleştiğini, gıdadan sonra en çok başvurunun kozmetik, temizlik ve sağlık ürünleri alanlarında yapıldığını sözlerine ekledi. Tüfenkci 2017 yılının ilk 4 ayılık sürecinde ise mevzuata aykırı olan ve tüketiciyi kandırmaya yönelik olduğu tespit edilen reklamlara 4 milyon 538 bin 576 liralık idari para cezası kesildiği bilgisini verdi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,644TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,530TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler