Geçtiğimiz yıl fındıktan yana yüzü gülmeyen fındık üreticisi tüm ümidini bu sezona bağladı. Üreticilerin rekolte düşüklüğünün yanı sıra külleme problemi ile de uğraşmak zorunda kalması geçtiğimiz yıl fındıktan yana çok sıkıntı yaşamalarına neden olmuştu. Üreticilerin sıkıntılarını gidermek için devlet tarafından verilen alan bazlı gelir desteği ile bir nebze rahat nefes alarak yeni üretim dönemine hazırlık yapan fındık üreticilerine son güzel haber ise TMO kanalı ile fındık alımının gerçekleştirilmesi olmuştu. Devlet desteği ile toparlanma sürecine giren ve bu sezona iyi bir şekilde hazırlanıp bahçelerin bakımını yapan fındık üreticileri dün gece saatlerinde başlayan ve saatte 100 kilometreye kadar ulaşan fırtına ile yeni bir sıkıntı ile baş başa kaldı.

Fırtına Ümitleri Kırdı

Hava şartlarının şimdiye kadar iyi gittiğini ve fındık üretiminden yana umutlu olduklarını ancak Giresun’da dün gerçekleşen fırtına sonrasında üreticinin sorun yaşamaya başladığını belirten Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fırtınanın ümitleri kırdığını üreticinin yeni bir problem ile baş başa kaldığını söyledi.

Bahçelerde Ciddi Hasar Var

Dün gece şiddetli bir şekilde gelen fırtınanın fındık bahçelerinde ciddi zarar oluşmasına neden olduğunu belirten Karan, fırtınanın farklı bölgelerde yüzde 40 ila 60 arasında zarara neden olduğunu söyledi. Bölgede külleme probleminin ciddi seviyelere ulaştığının altını çizen Karan, farklı zirai hastalıkların da mevcut olduğunu rekolte hesaplanırken bu unsurların dikkate alınması gerektiğini, fırtına dolayısı ile zarara uğrayan fındık üreticilerinin TARSİM’e başvurması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.