TOBB Sosyal Tesisleri’nde organize edilen 3. Gümrük Müdürleri̇ Toplantısı’nda bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrük müdürlerinin hizmet ve işlemlerde inisiyatif kullanmasının gerektiğini, bu alanlarda lakayt davranılmaması gerektiği gibi güvenlik konusunda taviz vermeden vatandaşın mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. 2002 yılından itibaren ihracat konusunda büyük gelişmelerin yaşandığını ve güçlü ihracat artışı ile dış ticaretin gelişme gösterdiğini belirten Tüfenkci, 2016 yılı sonu itibari ile ihracatın 142,5 milyar dolara çıktığını, ithalatın ise 198,6 milyar dolar seviyesinde olduğunu, 2002 yılında 100 milyar doların altında olan ticaret hacminin 341 milyar dolar seviyesine kadar çıktığını söyledi.

Yenilikçi Yaklaşım Olmalı

Dış ticaretin her geçen gün ilerlediğini ve hedeflere ulaşmak için çok çalışılması gerektiğini belirten Tüfenkci, geliştirilen gümrük hizmetleri ile ticaretin güvenli ve kolay yapılması için daha etkin yönetim metotlarının uygulanması gerektiğini, daha yenilikçi yaklaşımların ortaya koyulması gerektiğini söyledi.

İşlem Süreleri Azaltılmalı

Türkiye’de ihracat işlemlerinin tamamlanabilmesi için 16 saate ithalat için ise 41 saate ihtiyaç olduğunu belirten Tüfenkci, bu saat aralığı ile Türkiye’nin 138 ülke arasında ihracatta 38’inci sırada ithalatta ise 63’üncü sırada olduğunu söyledi. İşlem sürelerinin azaltılmasının ticaret hacmi üzerinde çok önemli odluğunu belirten Tüfenkci, sürecin kısaltılması ile ihracat oranlarının artmasının ekonomik kalkınmaya olumlu etkilerinin olacağını söyledi.

Kolaylaştırılmalı

Gümrük Müdürlerinden beklentileri olduğunu, işlemler sırasında yaşanan sorunlarda müdürlerin inisiyatif kullanması gerektiğini belirten Tüfenkci, kurallar dayatmak yerine çözüm odaklı davranılması gerektiğini, güvenlikten taviz vermeden kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın