İşçi anneler için getirilen yarım gün çalışma imkanının ardından memurlar içinde yarım gün iş imkanının getirildiği açıklandı. 

Geçtiğimiz yıl çalışan anneler için hem çalışma hayatını hem de bebek bakımını desteklemek için yeni hakların getirildiği açıklanmıştı. Bu haklarla birlikte annelerin bebeklerine de zaman ayırmaları, iş hayatından kopmamaları için yarım gün çalışma imkanının getirildiği öğrenildi. Bu durum anne adaylarına rahat bir nefes aldırırken ilk olarak uygulamanın işçiler için getirildiği ifade edilmişti. Çok geçmeden geçtiğimiz günlerde alınan kararların ardından işçilerin ardından memur annelerinde bu haktan yararlanmaları için imkan getirildiği öğrenildi. 

Memur annelerin yarım gün çalışarak tam maaş almaları için hazırlanan yönetmeliğin hayata geçirilmesi için adeta gün sayıldığı ifade edildi. Geçtiğimiz hafta konunun görüşülmesi için Bakanlar Kurulu tarafından imzaya sunulduğu öğrenildi. İmzaların yakın zaman içerisinde tamamlanması beklenirken toplanılan imzaların ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirilmesi planlanıyor. Yönetmeliğin sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesinin ardından memur annelerinin de bebekleriyle daha fazla ilgilenmeleri adına yarım gün çalışıp tam gün maaşı alacakları öğrenildi. Bu durum çocuk okul çağına gelene kadar devam edebileceği gibi detayların yönetmelikle birlikte açıklanabileceği belirtildi. 

Ancak yarı zamanlı çalışma hakkını kullanan annelere bazı mali hakların yarım ödenmesine karar verildi. Bu süreçte doğumlarda verilen paralarında bu mali haklar içerisinde yer alacağı konuşuluyor. Yasaya göre bakıldığı zaman memur bir anne babadan herhangi bir yarım gün çalışma hakkını çocuklarıyla daha fazla ilgilenebilmek amacıyla değerlendirebilecekler. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın