Ana Sayfa Ekonomi Işık: Yerlilik Oranı Yüzde 60’ı Geçti!

Işık: Yerlilik Oranı Yüzde 60’ı Geçti!

0

13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2017)’nda bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, savunma sanayiine dair önemli açıklamalarda bulundu. Savunma sanayi alnındaki ihracatın 1,7 milyar seviyesinde olduğunu belirten Işık, bu konu hakkında önemli çalışmaların yürütüldüğünü ve kısa zaman içerisinde savunma sanayisi alanında 5 milyar dolar seviyesinin yakalanacağını söyledi. Türk savunma ve teknoloji şirketlerinin, dünyanın önde gelen şirketleri ile büyük ve önemli anlaşmalara imza attığını belirten Işık, Türk savunma sanayisinin uluslararası arenadaki yeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin artık kendi silahını üretebilen bir ülke konumuna geldiğini, bu alanda çalışmaların her geçen gün daha da ilerletildiğini belirten Işık, hedeflerinin Türkiye’ye ait muharip uçağının yapılması olduğunu söyledi.

Teknoloji Paylaşımına Açığız

Savunma sanayi alanında kaydedilen ilerlemenin çok önemli olduğunu belirten Işık, 2023 hedefleri arasında kendi muharip uçağımızın yapılmasının öncelikli olduğunu, ülke olarak ordunun ihtiyaçlarını karşılarken müttefik ve dost ülkeler ile iş birliği içerisinde hareket edildiğini, bu konuda dost ülkeler ile teknoloji paylaşımına açık olunduğunu sözlerine ekledi.

Yerlilik Oranı Arttı

Yerli ve milli silahların üretimi esnasındaki yerlilik oranının yüzde 60 seviyelerine geldiğini ancak amaçlarının bu oranı yüzde 80 seviyelerine getirmek olduğunu belirten Işık, MİLGEM milli gemisinin Pakistan’a satılmasının gündemde olduğunu, Milli ATAK helikopteri ve Milli Piyade Tüfeği MPT 76’nın da dünyadan yoğun ilgi gördüğünü, bu alanda yaşanan olumlu gelişmeler ile milli savunma alanında dünyada zaman içerisinde önemli yerlere gelineceğini söyledi.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version