250 Bin Çinli Turist Bekleniyor!

Turizm sektörünün bu süreçten sonra daha hareketli olacağını ve geçmiş yıllarda yaşanan kötü sezonların geride kalacağını düşündüklerini belirten yetkililer dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelecek turistlerin çok önemli olduğunu sektörün bu hareketliliğe çok ihtiyacı olduğunu söyledi. Dünyadan gelecek turistlerin ülkenin ekonomisine de çok büyük katkı sağlayacağını belirten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2018 yılında Türkiye’ye toplamda 1 milyon Çinli turistin beklendiğini bu rakamın en az 250 bininin İzmir’de ağırlanmasını istediklerini söyledi. 7 – 12 Mayıs tarihleri arasında Çin’e düzenlenen iş ve inceleme gezisi kapsamında önemli adımların atıldığını ve Şangay’daki ITB China Turizm Fuarı’na katıldıklarını belirten Demirtaş, ITB fuarlarının çok önemli olduğunu Berlin ile tanınan bu fuarın China olarak özel düzenlendiğini hatırlattı.

İzmir’e Büyük İlgi Var

Şangay’daki fuarda düzenlenen tanıtım etkinliğine çok sayıda Çinli tur operatörünün geldiğini belirten Demirtaş, yapılan tanıtım programları sayesinde İzmir’e yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. Çinlilerin İzmir hakkında daha çok bilgi almak istediklerini belirten Demirtaş, daha fazla Çinli turist misafir etmek istediklerini söyledi.

Çalışmalar Devam Edecek

Türkiye’ye son dönemlerde Çin’den yoğun ilgi gösterildiğini, Çinli turistlerin uzak mesafe nedeni ile gittikleri ülkelerde en az 10 ila 15 gün arasında kaldıklarını belirten Demirtaş, turistlerin ilgi alanı olan kruvaziyer, gastronomi, sağlık, kültür ve tarih turizmi ile kongre sektörüne dair bütün donelere sahip olduklarını, İzmir’in de gelecek turistleri ağırlama potansiyelinin olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.